Olta balıkçılığının püf noktaları!

Olta balıkçılığının püf noktaları!

Balık kokusunu duymak, denizle iç içe olmak, kendini kaptırıp saatlerce soğuk, kar-kış demeden beklemek, sabah güneş doğmadan yollara düşüp saatlerce beklemeyi keyif yapacak başka bir etkinlik yoktur herhalde. Bazen bir iş, bazen sadece bir hobi, bazen dostlarla güzel vakit geçirmek, bazen ise bir terapi balığa çıkmak. Biz de sizlere tatiluzmani.tv olarak olta balıkçılığının püf noktalarını araştırdık;
* Öncelikle doğru kamış tercihi yapmalısınız. Avlanma yönteminize ve avlanma yerinize göre kamış seçimi yapmalısınız. Yemli takım ile avlanacaksanız surf kamış tercih etmelisiniz. Ayrıca göllerde makinesiz avlanacaksanız göl kamışı almalısınız. At-çek yöntemi için spin kamış tercih etmelisiniz. Tekneden avlanacaksanız ve hedefiniz büyük balıklar ise çıkrık kamış almalısınız.
olta_balikciliginin_puf_noktalari
* Eğer amacınız gün sonunda mangal yapabilecek kadar balıksa akıntının yoğun olduğu yerler uygun noktalardır. Ve tabi bu durumda yanınızda büyük bir kova olmasında fayda var. Ayrıca mangal düşünceniz varsa yem seçiminizi iyi bilmelisiniz. Gerçek yem kullanarak avınıza daha çabuk ulaşabilirsiniz.
olta_balikciliginin_puf_noktalari_3
* Norveç tipi ya da Japon iğneleri her zaman tercihiniz olsun. İğnenin büyüklüğünü de avlamak istediğiniz balığa göre ayarlayın. Büyük iğneler küçük balıkların ağzını yırtar. Küçük iğneler ise büyük balık tarafından yutulursa açılarak balığın ağzından çıkar.
* Oltayı atarken emniyeti açın. Sonrasında ağır kısımdan güç alarak denize doğru fırlatın. Bu esnada kesinlikle oltanın emniyet ya da diğer bölümlerini tutmayın.
olta_balikciliginin_puf_noktalari_2
* Kullanacağınız yem mümkün olduğu kadar doğal olmalıdır. Denizde avlanacaksanız; boru kurdu, sülünez, maun, teke, kum solucanı (patlak), yavru balık gibi balığın doğal yemlerini seçin. Tatlı suda ise önceden yemleme yapmak gerekir.
* Balıkçılığın ilk döneminde yapılan en sık hata misinayı dibe takmaktır. Bu konuda oldukça dikkat gerekiyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir