Öğrenciler için adım adım harçsız yurt dışı seyahati!

Öğrenciler için adım adım harçsız yurt dışı seyahati!

Türkiye de lisans ve lisansüstü öğrenim gören yaklaşık 5 milyon öğrenci var ve yaklaşık 110 bin üniversiteler de görev yapan öğretim üyesi bulunmaktadır. Ülkemiz öğrenci ve öğretim üyeleri için yurt dışı seyahatinde birçok kolaylık sağlamaktadır. Örneğin harçsız pasaport. Öğrenciler ve öğretim elemanları sosyal, kültürel, bilimsel açıdan bilgi edinmek, farklı kültürleri yaşamak, görmek amacıyla yurt dışı seyahatine çıkmak isterler. Ülkemiz bunu kolaylaştırmak amacıyla Pasaport Kanunun 15. maddesinde belirtilen sürelere sadık kalmak suretiyle yurtdışına gidip-gelecekleri süreler kadar ücretsiz pasaport verir.
öğrenciler-için-harçsız
Harçsız Pasaport (Öğrenci Pasaportu) çıkartmak için şu 5 adım takip edilmelidir:

Yurtdışında Gerçekleştireceğimiz Faaliyetinizi Belgeleyin:Katılacağınız bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinlikten veya dahil olacağınız eğitim programından katılımınızı teyit eden resmi bir belge isteyin.
Üniversitenizin Öğrenci İşleri’ne Başvurun:Yurtdışından size ulaşan belgeyle birlikte bağlı bulunduğunuz üniversitenin öğrenci işleri müdürlüğüne başvurun. Buradan dolduracağınız dilekçeyi öğrenci işleri müdürlüğüne verin ve bir Harçsız Pasaport Talep Yazısı alın.
Vergi Dairesine Gidin:Harçsız Pasaport Talep Yazısı ile üniversite öğrenci işlerinin size bildireceği vergi dairesi müdürlüğüne gidin ve yazınızı onaylatın.
Pasaport Şubesi’ne Gidin:Üniversitenizin öğrenci işleri müdürlüğünden aldığınız Harçsız Pasaport Talep Yazısı ile bağlı bulunduğunuz il ve ilçedeki Pasaport Şubesi’ne başvurun. Pasaport almanız için gerekli olan belgeleri temin etmeyi unutmayın
Pasaport Cüzdan Bedeli’ni ödeyin: Pasaport Şubesi’nde vezneye Pasaport Cüzdan Bedeli’ni ödeyin. Bu bedel 2014 yılı için 75 TL’ydi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir