Nuh’un Gemisi bulundu mu?

Nuh’un Gemisi bulundu mu?

Yıllarca araştırılan, Kur’an-ı Kerim’de de geçen Nuh’un Gemisinin tartışmaları sürüyor. Şimdi Cudi dağında olduğu öngörülen Nuh’un Gemisi Hong Kong’da ki araştırmacıları bile etkilediği söyleniyor. Hatta dediklerine göre Nuh’un Gemisini Cudi Dağında bulmuşlar. Konu ile araştırma yapan Şırnak Üniversitesi öğretim üyeleri Şırnak bölgesinde ki bir çok kişinin Hz. Nuh’un soyundan ve gemisinden geldiğini söylüyorlar. Bütün işaretlerin Cudi Dağını gösterdiğini söyleyen Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Kazım Ertaş ayrıca ”Şırnak” kelimesinin anlamını da açıklıyor.nuhçift
Şırnak isminin asıl hali Şera Nuh’dur.  Zamanla Şehri Nuh, Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede “Nuh istirahat etti, isk’n etti” cümlesinin isimleşmiş halidir. Ertaş aynı zamanda şunları da ekliyor, ”Mevcut belgelerin yanında, Hz. Nuh’un gemisinin Cudi’ye indiğine tanıklık edecek mahiyette tarihi rivayetler, şehirler, ziyaret yerleri ve makamlar da bulunmaktadır. Tufandan sonra geminin Cudi’ye indiği ve Hz. Nuh’un yaşamını Cudi etrafında devam ettirdiğinin işareti sayılabilecek belirgin unsurlar var.”

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir