Noel Baba Kilisesi’ni gördünüz mü?

Noel Baba Kilisesi’ni gördünüz mü?

Noel Baba Kilise’si Antalya Demre‘de bulunun Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos’un ölümünün üzerine yapılan kilisedir. Noel Baba’nın öldükten sonra bir süre burada yattığı daha sonra İtalya Denizciler tarafından götürüldüğüne inanılır. Kilise Antalya’ya bağlı Demre ilçesinde bulunuyor. 11 yüzyılda tamamlanan bu kilise günümüzde müze olarak kullanılıyor. Antalya’ya yaz kış gelen tatilciler burayı ziyaret etmeden geri dönmüyor. Müzeye girişten sonra taş döşeli yoldan aşağıya doğru indiğiniz de Noel Baba’nın heykeli sizleri karşılayacaktır. Aziz’in Türkiye’de kalan kemikleri kilisenin doğu tarafında korunmaktadır. Birçok kez yıkılıp tekrar inşa edilen kilise Bizans döneminin en güzide ve en anlamlı eserlerinden biridir. Aziz Nikolaos Kilisesi, mimari üslubu ve süslemesiyle Orta Bizans döneminin en seçkin örneklerindendir. kliseçift
M.S. 5. yüzyılda Myra’nın,  Likya eyaletinin başkenti ve Myra Başpiskoposu’nun da Anadolu’nun ikinci büyük din otoritesi olması, Aziz Nikolaos’un ölümünden sonraki zamanlarda şehrin saygınlığının artmasında büyük rol oynamıştır. Ruslar bu yüzden 1860 yılında bu kilisesinin onarılmasını istemişlerdir. Kilise günümüzde ibadethane olarak kullanılmasa da Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaos kilisesi ziyaretçilerine her zaman açıktır. 

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir