Niğde tatilinde görmeniz gereken 6 yer!

Niğde tatilinde görmeniz gereken 6 yer!

Doğal güzellikleri ve antik ören yerleri bakımından Niğde ve yöresi gezilmesi gereken şehirlerdendir. Bu güzel ve şirin kentte görmeniz gereken 6 yer!
Nigde-Resimleri1
Gümüşler Manastırı : Tarihi çok eskilere kadar giden tam belli olmasa da 8. ve 12. yüzyıllara dayanan ören yeri Bizans Dönemi’nin muhteşem görkemini yansıtan o dönemden bugüne kalmış en güzel eserlerden biridir. Anadolu’da Bizans döneminin en iyi korunmuş eseri olarakda dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra Anadolu’da tek gülen Meryem Ana ve İsa freski burada bulunmaktadır. 1,5 km. uzunluğundaki yerleşim merkezi, Niğde’nin 8 km. kuzeydoğusundaki Gümüşler Kasabası’ndadır.
Alaaddin Camii : S1223 yılında Selçuklular zamanında yapılmış olan Alaaddin Camii, Alaaddin Tepesi üzerinde bulunmaktadır. Dünya mimarisinde benzeri olmayan bir yapıya sahip Alaaddin Camii yaz aylarında giriş kısmında oluşan Taçlı Kadın Başı görüntüsü en önemli özelliğidir.
Nigde-Resimleri1
Roma Havuzu : Romalıların tarihini yansıtan önemli bir yer olan bu havuz, Niğde’nin Bahçeli Beldesinde ki antik bir havuzdur. Havuzun altından çıkan kaynak su, havuzun içerisinde toplanarak Tyana’ya (Kemerhisar) doğru su kemerleriyle taşınmaktaydı. Kleopatra’nın bu havuzda yüzdüğü söylenir. Adana-Kayseri yolunun 1 km. solundadır.
Kale ve Saat Kulesi : Şehir merkezinde, Alaaddin Tepesi üzerinde bulunan Kale, daha eski dönemlerde yapılmış olmakla birlikte bugün görülen kısımları Osmanlı döneminde 16.yy.’dan kalmadır. Kalenin üzerinde yer alan ve 19. yy. eseri olduğu tahmin edilen saat kulesi ise adeta Niğde’nin sembolü gibidir.
Nigde-Resimleri3
Tyana Su Kemerleri : Bahçeli Kasabasındaki Roma Havuzu’ndan Tyana (Kemerhisar) kentine su taşımak amacı ile yapılmıştır. 3 km. uzunluğundaki kemerlerin bugün bir kısmı görülebilmektedir.
Akmedrese: Karamanoğulları döneminde, Alaaddin Ali Bey tarafından 1409 tarihinde yaptırılmıştır. Şehir merkezindedir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir