Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti

Antalya’nin Demre ilçesinde bulunan çarpıcı bir güzelliğe sahip olan ve kaya mezarları ile ünlü Myra Antik Kenti görmeye değer tarihi yapı.
Piskopos Nicholaos tarafından yaptırılan ve Orta Çağ süresince ününü devam ettiren Myra bir Lykia kentidir. Anlamı ise Yüce Ana Tanrıçası’dır.
Demre ovasında yer alan bu kent denize bakan yamaçta bulunur. Önceki zamanlarda kaya mezarları üzerine kurulmuş olmasına rağmen zamanla aşağı doğru inmiş ve genişlemiştir.
Kaynaklara göre bu kayalık mezarlarının M.Ö 1 yy da var olduğu bilinmekte. Dev670x210(çift-foto)-myra-antik-kentrin zamanında gerçekleşen deniz ticaretleri sonucunda istilaya uğramıştır kent. Fakat ilerleyen süreçlerde gelişim gösteren kent zengin şahısların yardım etmesi sonucunda birçok mükemmel yapıta imza atmıştır.
Kayalık mezarlarının yanı sıra tiyatroda mevcut bu antik kentte. Fakat yamacın üzerinde yer alan akropolden fazla bir klıntı kalmamıştır. Ziyaret ettiğiniz zaman şahit olacakınız, küçük taşlardan başka bir kalıntıya rastlanmıyor. Roma Devri’nden kalan bu kent sizleri tarih rüzgarları arasına hapsedenilir. Kültür turu düşünüyorsanız uğrak noktalarınızdan biriside bura olmalı.  Hellenistlik Devir’den kalma bu yapının bugüne kadar gelmesi bir mucize.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir