Mutfakta işinizi kolaylaştıracak pişirme tüyoları!

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak pişirme tüyoları!

Yemek pişirmek öyle bir meziyet ki kimilerine göre bir sanat. Son yıllarda hızla yükselen bir hobi olan yemek ve mutfak öğrenildiğinde çok da eğlencelidir. Biz de sizlere tatiluzmani.tv olarak yemek yaparken uygulayacağınız bazı tüyolar sunuyoruz;
* Yumurtaların tazeliğini anlamak için kolay bir yöntem var. Bir kaba su doldurun ve yumurtaları suya bırakın. Yüzüyorsa bayat, dibe çöküyorsa taze demektir. Ayrıca tavaya kırdığınızda sarısı hemen dağılıyorsa, bu da bayat olduğunu gösterir.
yemek_pisirme_tuyolari
* Yufkalı böreklerinizin daha kabarık ve yumuşak olmasını istiyorsanız börek tepsisini fırına vermeden önce, üzerine yumurta ve sodalı karışımı sürün.
* Pilavın bembeyaz ve tane tane olmasını istiyorsanız, çiğ pirince koyduğunuz normal su ölçüsüne ek olarak 1 çay kaşığı zeytinyağı veya 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin.
* Kekleri kalıptan çıkartmak her zaman kolay olmayabilir. Eğer uzun süre beklediğiniz halde kek, kalıptan çıkmamakta direniyorsa kalıbın üzerine soğuk bez koyun. 5-10 dakika sonra kolayca çıktığını göreceksiniz.
yemek_pisirme_tuyolari_2
* Izgaradaki etin daha yumuşak ve lezzetli olması için, bir süre ayçiçek yağında bekletin.
* Sivri acı biberlerin uzun süre dayanmasını istiyorsanız sivri biberin çekirdeğini çıkarın ve biberleri bir kaba koyun. Sivri biberler bu şekilde bir haftadan fazla süre boyunca taze kalacaktır.
* Evde mayonez yaparken zeytinyağı yerine susam yağı kullanırsanız mayonezin daha uzun süre dayanmasını sağlarsınız.
yemek_pisirme_tuyolari_3

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir