Mumbai – Hindistan

Mumbai – Hindistan

Hindistan’ın batıya açılan kapısı büyük bir uluslar arası havalimanı ve bir limana sahip olan Bombay’dır. Şehrin bir Portekiz kraliçesinin drahomasıyken ülkenin en önemli deniz limanına, ticaret merkezine ve film üreticisine dönüşmesi göz kamaştırıcıdır. Bombay’ın Gotik mimarisi Hindistan Geçidi, Bombay Yüksek Mahkemesi, Eski Sekretarya, Üniversite Binaları ve Victoria Terminus’ta görülür. Bu büyüleyici şehirdeki açık alanlar Chowpatty Sahili, Juhu Sahili ve Sanjay Gandhi Ulusal Parkıdır, park Borivali’de yer alan iyi bir vahşi yaşam parkıdır.
Bombay ülkenin başta gelen kültür merkezidir. Jehangir Sanat Galerisi düzenli sanat sergilerini şehre çeker; Prithvi Tiyatrosu tiyatro gösterileriyle tanınır, Ulusal Sahne Sanatları Merkezi ise düzenli olarak uluslar arası Hint müziği ve dansı konserlerine ev sahipliği yapar.
Şehirde Colaba Causeway’de resmi olmayan moda ve aksesuarlar, Chor Bazar’da antikalar ve antika taklitleri, Jhaveri Bazar’da altın ve mücevherler, Kemps Corner ve Bhulabhai Desai Road’da özel tasarımlar alınabilir ve Oberoi Kulelerindeki klimalı alışveriş merkezinde alışveriş yapılabilir.HİNDİSTAN
Bombay’dan 400 km uzaktaki Aurangabad’a Hindistan Havayollarının uçuşlarıyla ulaşılabilir. Hemen yakınındaki Ajanta ve Ellora’da görkemli kaya mağaraları ve mağara resimleri bulunur. Bu mağara tapınakların en dikkate değer özelliği tüm yamaçların dünyanın en hassas heykellerinden bazılarını üretmek için heykeltıraşlar tarafından kesilmiş olmasıdır. Ellora’nin 34 mağarası bin yaşındadır ve Hindu, Budist ve Jainism inançlarının detaylı heykellerini temsil eder. Ajanta’daki mağaralar 5. yüzyıla dayanır ve Budanın hayatındaki önemli olayların tablolarını ve heykellerini içerir.
Goa; Ülkenin en kapsamlı sahili. Goa’ya hava yoluyla Bombay’dan ulaşılabilir. Goa’nın kıyı şeridi kumdan sonsuz bol güneşli hilallerini sağlar. Vagator, Anjuna, Baga, Calangute ve Candolim aralıksız bir palmiye kenarlı hatta uzanır. Diğer sahiller Miramar ve Colva’dır. Deniz paraşütü, yatçılık, rüzgar sörfü ve açık deniz dalışı mevcut popüler su sporlarından bazılarıdır. Ayrıca, delüks tatil beldelerinden bütçeye uygun pansiyonlara kadar her türlü konaklama imkanı vardır.
451 yıl Portekiz yönetiminde kalan iç topraklar benzersiz bir kültürle Goa’nın şehirlerini ve köylerini kapsar. Badanalı olan Margao Portekiz zamanlarından kalma özel evlere ve hükümet binalarına sahiptir. Şu anda terk edilmiş bir halde olan Eski Goa, Goa’nın en büyük kiliselerine ev sahipliği yapar: İber tarzındaki Katedral, Aziz Francis Xavier’in kalıntılarını saklayan Bom Jesus ve son derece güzel Saint Monica Manastırı. Bir Pazar kasabası olan Mapusa çekici bir pazarla her Cuma canlanır.GUA
Başkent Panaji ve önemli bir şehir Ahmedabad büyükşehridir. Şehir en iyi müzelerden bazılarına ev sahipliği yapar, Calico tekstil müzesi dünyanın en iyileri arasında kabul edilir. Etrafı duvarlarla çevrili Ahmedabad şehri işlemeli büyüleyici elbiseleri, etnik gümüş ziynet eşyaları ile el sanatları mirasının canlı bir kanıtıdır. Geleneksel Ahmedabad usta işi camileri, ahşap Jain tapınaklarını, benzersiz kaya kuyular ve süslü bir şekilde oyulmuş ahşap balkonlara ve pencere kafeslerine sahip evleri bir arada bulundurur. Dört köprü ile bağlanan Sabarmati Nehrinin hemen karşısındaki Modern Ahmedabad,Le Corbusier’in, Louis Kahn’ın ve en iyi bilinen Hintli mimarların tasarladığı çağdaş mimariden görülmeye değer bir parçadır.
Ahmedabad bazı kısa gezintileri için de uygun bir yerdir, bunlardan en iyi bilineni Modhera’dır. 106 km uzaklıktaki bu yer ülkedeki az sayıdaki güneş tapınağından biridir. 215 km uzaklıktaki Palitana Jainism mensuplarının hac yeridir. Her büyüklükte 863 tapınak yürüyerek erişilmesi gereken tepeyi kaplar. Taş ve mermer Palitana’nın çok özel oymacılık örneklerindendir.
Hindistan’daki Portekiz Hakimiyeti Goa, Daman ve Diu bölgelerini kapsıyordu, Daman ve Diu Gujarat eyaletinde yer almaktaydı. Diu anakaranın en güneyinde, badanalı kiliselere ve kiremit çatılı villalara sahip bir sömürge şehrinin yanında kalan gözlerden uzak bir tatil beldesidir.
Madhya Pardesh eyaletinin başkenti olan Bhopal büyük bir gölün etrafında kalkınmıştır, şehrin yeni süslü kısmı aşağı yukarı eski şehrin dolambaçlı sokaklarının karşısındadır. Taşlarla ve dantelli gümüş işleriyle kaplı el yapımı kadife el çantaları eski şehirdeki kubbeli camilerden başlayarak dar sokaklarda yapılır.
Bharat Bhavan Hint sanatı, halk gelenekleri, heykelcilik ve sahne sanatları için bir vitrindir. Bhopal’dan bir kaç saat uzaklıkta olan Bhimbetka görkemli mağara resimlerinin olduğu bir yerdir; Bhopal’dan kısa bir mesafedeki bir diğer yer olan Udaygiri dini temalara sahip önemli mağara heykellerine sahiptir.
Sanchi Budist sanatının ve mimarisinin benzersiz bir deposu gibidir. Bir grup stupa ve geçişten ile kaplı gözlerden uzak bir tepeye kurulu olan bu yer Budizm tarihinde benzersiz bir yer işgal eder. Stupaları, chaitya’ları, tapınakları, manastırları ve geçişleri önemli öğretilerinden bazılarının yanı sıra Buda’nın hayatından çeşitli olayları tasvir eden en zarif oymalar ile süslenmiştir. Sanchi’de gezilip görülecek yerlerin önemli bir parçası olan etkin kılavuz hizmetleri burada da mevcuttur.
Indore’den 90 km uzaklıkta dar bir geçitten geçerek terk edilmiş Mandu şehrine ulaşırsınız. Bir Müslüman hükümdarın Hintli bir kraliçeye olan sevgisinin bir göstergesi olarak inşa edilen Mandu şehrinin sakin havası ve ferahlığı Mandu’nun 75 km’lik alanına yayılmış saraylarına, tapınak ve camilerine yansır. Bunlardan en ilginci çevrede hayal gücünün kullanılmasıdır. Bu nedenle, Jahaz Mahal veya Ship Palace yüzüyormuş gibi göründüğü bir havuzda inşa edilmiştir, Hindola Mahal veya Swing Palace isimleri de bu görüntüyü veriyor.
Madhya Pradesh’de, Gwalior eyaletin en kuzeyinde kalan şehirdir ve uygun bir giriş noktasıdır. Gwalior’un işareti diğer anıtların yanı sıra iyi bir müze ve antik bir tapınağa ev sahipliği yapan doruk noktasıdır.
Gwalior’dan 120 km uzaklıkta mükemmel sarayları ve anıt mezarlarıyla Orchha orta çağ şehri yer alır. Bundela hanedanından 11. yüzyıl kralı tarafından inşa edilen Orchha bir zamanlar büyüleyici güzellikte anıtları olan, Hint ve Müslüman mimari geleneklerini taşıyan kalıntıların bulunduğu hayalet bir şehir.
Tepede yer alan bir plato olan Shivpuri iki güzel göl ve içinde bolca geyik ve antilobun olduğu bir ulusal parka ev sahipliği yapar.
Ormanda boş bir araziden ibaret sönük bir köy olan Khajuraho şimdilerde Chandela hanedanı hükümdarlarının yaptırdığı 22 tapınağıyla dünyanın dikkatini üzerine çekiyor. Taştan inşa edilmiş her bir tapınak oymalı kuleleri ve duvarlarıyla birbirinden ayırt edilir, konular büyük ve küçük tanrılar ve kutsal varlıklardan farklı erotik heykellere uzanır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bir Yorum

  1. elf
    2 Mayıs 2015

    hindistana deligesine asigim

    Cevapla

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir