Meteora manastırlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Meteora manastırlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Sözlükdeki anlamı “ gökyüzünde asılı ” manasına gelen Meteora Yunanistan’ın bin yıllık tarihini ilk günkü gibi muhafaza eden bir yer. İpsala’ dan 620 km uzaklıkta Kalambaka kasabası yakınında bulunan bu manastır, doğa ve tarihin esrarengiz bir biçimde buluştuğu bambaşka bir dünya. Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alan Meteora, doğanın tüm güzelliğini tarihle karışmış muhteşem seremonisini gözler önüne seriyor.
meteora_manastirlarini_kesfetmeye_ne_dersiniz
24 adet manastırın bulunduğu Meteora’da bugün içinde hala keşişlerin olduğu ve birkaçı ziyarete açık olan 6 manastırı bulunuyor. Bazılarında rahipler, bazılarında ise rahibeler yaşıyor. Manastırların isimleri; Trinity Manastırı (James Bond Manastırı olarak da anılıyor), Anapausas Manastırı(mimari olarak diğerlerinden biraz daha farklı ve Meteora’ya gittiğinizde size ilk merhaba diyen manastır), Raussanou Manastırı (Kilise ve ambarları gezerken birbirine benzerlikleri kadar duvar resimlerindeki farklılıkları da göreceksiniz), St.Stephen Manastırı (sadece Rahibeler için ayrılmış bölüm) Megalo Meteoro or Metamorphisis ( manastırların en büyüğü ve müze olarak kullanılıyor).
meteora_manastirlarinda_gezi
İstanbul’dan en kolay ulaşım yolu İstanbul otogarından Yunanistan’a giden ortalama fiyatları 35 euro olan konforlu otobüsler bir seçenek. Manastırda bulunan rahibeler, çeşitli hediyelik eşyalar satarak, turizm gönüllüsü birer iş kadını olmuş.
meteora_manastir
En Büyük Manastır olan Meteoran ya da diğer bir adıyla Metamorphisis ( Holy Monestry of Great Meteoron) ambar, mutfak ve mezar odaları ile üç ana bölümden oluşuyor. Bu mezar odasında daha önce manastırda yaşamış rahiplerin kafatasları ve kemikleri sergileniyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir