Mardi Gras ve Çin’in yeni yılı

Mardi Gras ve Çin’in yeni yılı

mardi_gras_1
Mardi Gras- New Orleans
1857 yılından beri ABD New Orleans’ta kutlanan Mardi Gras karnavalı , renkli ve birbirinden çılgın kostümlerle yapılan geçit törenlerinin yanında , katılımcıların çılgın ve neşeli olmasını sağlayan rom ve viski tabiri caizse su gibi akıtılıyor . Fransızcası “Şişman Salı” olan Mardi Gras çılgınlıklarıyla bilinir ve siz de eğer kendinizi çılgın biri olarak olarak tanımlıyorsanız, bu festivali kaçırmayın deriz. Festival üç haftaya yayılmış bir şekilde gerçekleşiyor. Yani New Orleans’a yolunuz düşerse festivali kaçırma şansınız yok.

cin_yeniyil
Yeni yıl- Çin
Dünya yeni yılı 31 Ocak’ta kutlarken Çin ise farklı bir takvim kullandığı için 19 ile 22 Şubat arasına denk gelen herhangi bir günde kutluyor yeni yılı. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in şehirleri adeta şenlik havasında insanlarla dolup taşıyor. Çin’in geleneksel ejdarha gösterileri gerçekleştirilirken yeni yıl renkli kortejlerle tam anlamıyla karnaval tadında geçiyor. Bu süreç boyunca aileler ziyaret ediliyor, çocuklara para veriliyor ve geceye doğru havai fişekler atılıyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir