Mandalina kabuğundaki bilmediğimiz faydalar!

Mandalina kabuğundaki bilmediğimiz faydalar!

Kış aylarının simgesi olan C vitamini deposu mandalina şimdi ise kabuğu ile bizi etkilemeye başlıyor. Kabuklarının da bizler için ne kadar faydalı ve sağlıklı olduğunu nasıl değerlendirebiliriz? İşte mandalina kabuklarının bilmediğimiz faydaları;
Ayak mantarı;
Mandalina kabuğu ayak mantarına son veren bir etkiye sahip. İçinde bulunan çeşitli gaz ve enzimlerin sayesinde mikropların hayatına son vererek mantar gibi kronik sorunları gidermeye epey yardımı dokunur.
Öksürük;
Mandalina ve kabuklarında görülen antioksidanlar sayesinde öksüren kişinin iyileşmesine yardımcı olur. Mandalina kabuklarını kurutarak sıcak suyun içine koyun ve demleyin. 2 hafta beklettikten sonra suyunu süzerek içebilirsiniz.

Sindirim problemleri;
Sindirim sistemini düzenleyen vitamin ile mandalina kabukları içinde olan bu vitaminlerin sayesinde düzenleyici etkisiyle sindirim sorunları giderir. Ve toz haline getirerek mandalina kabuğunu yemeğin içine biraz koyabilirsiniz.
Bronşit;
Yemekten önce 2 adet çorba kaşığı ile mandalinanın üzerine 1 fincan dolusu sıcak suyu ekleyip tükettiğinizde bronşit sorunlarınızdan kurtulabileceksiniz. Ve akciğerin iltihaplanmasını da önlemektedir.
Mandalina kabuklarını başka hangi alanlarda kullanabiliriz?
Kek ve kurabiyelere aroma;
Birkaç tane mandalina kabuğu ile toz şeker ile karıştırıp elde ettiğiniz bu aroma verici ile mandalina kabuklarından faydalanabilirsiniz.

Reçel yapabilirsiniz;
Mandalina kabuklarını bir araya getirdikten sonra onlardan çok sağlıklı ve güzel reçeller yapabilirsiniz. İsterseniz de limon kabuklarını ekleyip de tatlı bir yolla C vitamini alabilirsiniz. Reçel için mandalina ve limon kabuklarını istediğiniz boyutta kesebilirsiniz. Bir tencere içine 4 adet çay bardağı toz şekeri üzerine dökün ve 3-4 saat bekleyin. Beklettikten sonra 5 çay bardağı sıcak su ekleyin s

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir