Malezya’nın Su Altı Hazineleri

Malezya’nın Su Altı Hazineleri

Dünyanın En iyi Dalış Merkezleri
Dünyanın en iyi dalış merkezlerinden birkaçını bünyesinde bulunduran Malezya, dalgıçlar için tam bir cennettir. Malezya’nın Sabah Bölgesindeki Sipadan, ünlü okyanus bilimcisi Jackques Yves Cousteau tarafından ”el değmemiş bir sanat eseri” olarak adlandırılır. Sipadan adasının gözler önüne serdiği yaşam renkliliğini verebilcek ada sayısı tüm dünyada bir iki adet ile sınırlıdır. Dünyaca ünlü diğer dalış merkezlerinin arasında Langkawi’deki Pulau Payar, Terengganu’daki Redang, Phang’daki Tioman olmak üzere başkaca adalar da girer.

Farklı Sualtı Türleri
Malezya’nın stratejik konumundan ötürü birçok çeşit sualtı canlısı malezya sularında yaşamaktadır. Adalarından bazıları inanılmaz sayıda sualtı yaşam çeşitliliği sunarken bu canlıların arasında ender rastlanan, egzotik ve soyu tehlikede olan canlılar da girmektedir. Terengganu ve Sabah bölgelerindeki adalarda renkli meran oluşumları denizin turkuaz maviliğinde parıldar. Kısa yüzgeçli pilot köpekbalıkları Layang Layang kıyılarında bu görsellere eşlik eder.
Batık Alanları
Malezya suları tarihsel açıdan 2. Dünya Savaşı dönemine kadar uzanan dünyanın en iyi batık dalış noktalarından birisidir. Labuan 4 ayrı batık noktası ile ülke içindeki en iyi  batık dalışı noktasıdır. Johor’daki Aur, Sabah bölgesinin Layang Layang, Mantanani ve Lankayan da batık dalışı için güzel yerlerdir. Bu batık alanlarını kendine oyun ve yaşam alanı edinen sualtı yaşamını gözlemleyin.
Muck Dalışı ve Macro dalışı
Sabah bölgesinde ama özellikle Semporna kısmındaki adalar muck diving ve macro fotoğrafcılık için en ideal yerlerdir. Macrolife zenginliği dolayısıyla Mabul adası birinci konumdadır. Sipadan ve Kapalai ise muck dalış ve makro fotoğrafcılık açısından nudibranch, frog fish, leaf fish, pgymy seahorse ve daha birçok tür ile önemli diğer bölgelerdir.
Dalış Kursları ve Hizmetleri
Birçok resort işletmecileri, özellikle daha popüler bölgedekiler, kendi dalış merkezlerine ve hizmetlerine sahiptirler. Dalış ekipmanları buralardan kiralanabilir, ancak özellikle yüksek sezonda kiralanabilecek miktar kısıtlı olabilmektedir. Bu yüzden erkenden rezerve ettirmek iyi bir çözüm olacaktır. Bu Merkezlerin bir kısmı dalış egitimini de vermektedir. Hatta bu eğitimlerin sonunda sertifika alma imkanı da bulunmaktadır.
Dalmak için en iyi zaman
En iyi dalış zamanı, dalış noktasına göre değişiklik göstermektedir. Yarımada Malezya’nın batı kıyısında ki dalış alanları için en iyi dalış zamanları Aralık – Mayıs ayları arasındadır. Sabah ve Sarawak bölgeleri etrafındaki adalar için ise dalış imkanı yıl boyunca bulunur ancak su altı görüş mesafesi göz önünde bulundurulursa en uygun zaman Nisan – Ağustos arası olacaktır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir