Makarna yaparken oldukça şaşıracağınız püf noktaları!

Makarna yaparken oldukça şaşıracağınız püf noktaları!

Makarna, İtalyan Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yapması da oldukça kolay olan makarna, artık üşendiğimiz zamanlarda yaptığımız bir yemek haline dönüştü. Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi, çat kapı misafir için pratik bir doyumluk olan makarnayı daha lezzetli hale getirecek bazı püf noktaları sunuyoruz;
* Makarnayı haşlamadan önce paketinden çıkardığınız gibi fırına koyun ve 10-15 dakika rengi altın rengine dönene kadar bekletin. Fırından çıkardıktan sonra tamamen soğumasına izin verin. Ardından kilitli bir poşete koyun ve içine su ekleyin. Sonrasında buzdolabında iki saat beklettikten sonra çıkarıp her zaman nasıl pişiriyorsanız öyle pişirin. Her ne kadar bu işlem biraz üşendirse de makarnanızın daha lezzetli olmasını sağlayacak.

* ”Bir önceki işlem beni yorar” diyenlerdenseniz makarnayı tavada her tarafı eşit derecede kızaracak şekilde pişirin. Sonrasında ise yine bildiğiniz gibi makarnanızı hazırlayın. Bu yöntem de makarnanıza ayrı bir lezzet katacaktır.

* Makarnanızı pişirmeden önce soğuk suda bekletmeniz sosunu daha iyi şekilde içine çekmesini sağlayacaktır.
* Makarnanızın daha yumuşak olmasını istiyorsanız onu suda değil sütte kısık ateşte kaynatın.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir