Lefkoşa’da Neler Yapılabilir ?

Lefkoşa’da Neler Yapılabilir ?

Lefkoşa surlar içerisinde Girne Kapısından (Porta del Proveditore) başlayarak yürüyüş yapmak. Bu yürüyüş güzergahı boyunca, Girne Kapısı, Mevlevi Tekkesi, Venedik Sütunu (Dikilitaş), Arasta Caddesi, Büyük Han, Bedesten ve Selimiye Camisi uğrak noktaları arasındadır.Her Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Girne Kapısı önünden profesyonel turist rehberi eşliğinde ücretsiz Lefkoşa şehir turları düzenlenmektedir. Lefkoşa’daki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan ve günümüzde Kıbrıs kültürünü yansıtan bir mekan olarak düzenlenen Büyük Han’da tarih ve kültür ile buluşmak. Burada geçireceğiniz zaman boyunca Kıbrıs kültürünü hem el sanatları, hemde mutfak olarak yakından tanıma fırsatını yakalayacaksınız. Restore edilmiş cumbalı Osmanlı konaklarının bulunduğu Arabahmet Mahallesi ve etnografya müzesi olarak kullanılan Derviş Paşa Konağı sizleri Kıbrıs kültürünün yakın tarihine götürecektir.
Yaklaşık 70 evden oluşan Kıbrıs’ın ilk sosyal konut evleri olarak kabul edilen Samanbahçe’de yürüyüş yapmak bu keyfinize farklı bir bakış açısı katacaktır. Lüzinyan Krallarının Kıbrıs Kralı olarak taç giydikleri gotik mimarinin en güzel örneklerinden, St. Sophia Katedral’ini (Selimiye Camisi) ziyaret etmek, Lefkoşa ziyaretinin olmazsa olmazları arasındadır. Yılın farklı zamanlarında farklı yerlerde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Nisan ayında ‘Yiğitler Yaban Enginarı'(Gafgarıt), Haziran ayında ‘Uluslararası K.K.T.C. Fuarı, ve Eylül ayında ‘Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’ne katılmak sizler için farklı deneyimler sağlayacaktır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir