Kuzu fırın tarifi

Kuzu fırın tarifi

Bugünün akşam yemeği sofrasında kuzu fırın var. Kimsenin vazgeçemeyeceği kuzu eti bu akşam sizlerin sofrasına konuk oluyor. İşte tarifi:

Malzemeler:
1 adet bütün kuzu but veya kuzu kol
3 adet orta boy patates (taze patates)
3 domates (kabuğu soyulmuş)
4 adet çarliston yeşil biber
2 adet orta boy soğan veya
10 adet arpacık soğanı
4 diş sarımsak
50 gr.tereyağı
400 cc et suyu (1 tablet)
1 çorba kaşığı yoğurt
1 kahve kaşığı hardal
Tuz, karabiber, kırmızı biber
kuzu_fırın
Yapılışı
Eti güzelce yıkayıp kurulayın. But veya kol tek parça halinde fırınlanabileceği gibi birbirinden ayrılmadan porsiyon kesilmiş olarak da fırınlanabilir. Küçük kesilmiş sarımsakları etin muhtelif yerlerine gömün. Kapaklı pyreks kabının dibini yağladıktan sonra üzeri yoğurt hardal, tuz, karabiber, kırmızı biberle yoğurulmuş but veya kolu fırın kabının ortasına yavaşça yerleştirin. Kenarlarına iri ceviz büyüklüğünde doğranmış patates, domates, varsa arpacık soğanı yoksa dörde bölünmüş ufak soğanları koyun. İçinde 1 tablet etsuyu eritilmiş sıcak etsuyunu etin üzerine dökün ve fındık büyüklüğünde kesilmiş tereyağını da etin üzerinde gezdirin. Kapak kapalı olarak fırının alttan bir yukarı rafında 170 dercede 2 saat tutun. Bundan sonra etin kızarması için kapağını açın ve bu şekilde de 1 saat fırında bırakın. Etin kurumaması için arada bir kap içinde ki et suyunu et üzerinde gezdirin. Pişirme bittikten ve etin yüzeyi kızardıktan sonra fırını kapatın kapağı örtün fakat etleri çıkarmadan 20 dakika kadar daha fırında dinlendirin. Fırından çıkan kol veya budu keskin bir bıçakla porsiyon büyüklüğünde kesin veservis tabağına alın kenarlarını patates soğan domates biber ile süsleyin daha sonra fırın kabı içinde birikmiş et suyunu da etlerin üzerine dökün. Afiyet olsun.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir