Kurtarıcı Bitki

Kurtarıcı Bitki

Son zamanlarda ABD olmak üzere diğer ülkelerin favorisi haline gelen Kinoa bitkisi Türkiye’de de yerini almaya başladı. Aslında yaşam alanı soğuk ve yüksek yerler olan bu bitkinin yetiştiriciliğini ağırlıklı olarak Kolombiya, Arjantin, Peru, Bolivya, Şili yapıyor.335x210(Kare-Foto)-bitki
Bu bitki ilk zamanlarda bundan 5 bin yıl önce tarımsal bir ürün olarak kullanılıyordu. Bitki oldukça zengin protein değerlerine sahip, bundan dolayı iyi bir alternatif olarak benimsenmiş. ABD’ de ise NASA yemeği olarak kullanılıyor bu bitki. Kilit gıdası niteliğinde olan bu tahılı astronotlar beslenme alışkanlığının önemli bir yerini vermiş görünüyor. Vitaminsel bakımdan çeşitlilik gösteren ve lif oranı da bir o kadar yüksek olan bu gıdanın tadı da lezzetli. Sizlere daha iyi anlamanız için bir karşılaştırma yaparsak, 1 çay bardağı kinoanın içerdiği protein bir orta boy hamburgerinkinden çok daha fazla. Yani insani bakımından oldukça ideal bir besin.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Doğal Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir