Kurbanlık Et Tüketiminde Dikkat

Kurbanlık Et Tüketiminde Dikkat

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle evlerde ziyafet niteliğinde sofralar kurulacak. Büyük aile sofralarından tutun da dost sofraları ile eviniz huzur bulacak. Peki kurban eti pişirirken nelere dikkat etmeli ?
Kurban eti tüketirken sağlığınızada dikkat etmenizde fayda var.  Tükettiğiniz yiyecekler ve kurban etleri sağlığımızı korumalı ve huzurlu bir bayramın kapılarını aralamalı.  Sizler için karşılaşabileceğiniz risklerin neler olduğunu anlatacağız.670x210-çift-copy-kurban
Prazit ; Kesildikten sonra kurbanın parazitli olduğunu düşündüğünüz iç organlarını derhal gömmeniz gerekir. Sağlık kontrolünden geçirilen hayvanlarda parazit riski oldukça düşük. Kesimde fark edilen parazit durumunda 2 metre derinlikteki bir çukura parazitli bölgelerin gömülmesi gereklidir. Bu yasal düzenlemelerdede mevcuttur.
Et Tüketimi ; Kesilen hayvanın illaki veteriner kontrolünden geçmiş olmasına dikkat edin. Kesim esnasında hijyenik koşullarda kesilmesi de önemli bir konudur. Kesim öncesinde eller muhakkak temiz olmalıdır ve çiğ etle direk temasa geçilmemelidir.
Et Saklama ; Etin dayanma süresine ve dinlenme süresine özen gösterilmelidir. Bunlar yanı sıra etin cinsine göre muhafaza edilmesi süresi değişebilir. Buzdolabında et -2 derecede ve en fazla 1 hafta bekletilmelidir. Derin dondurucuda ise -18 derecede 4-5 ay kadar bekletebilirsiniz. Bizim size önerdiğimiz en kalıcı yöntem ise derin dondurucuda bekletmek.
Eti çözdürmeden önce sabah saatlerinden 2-4 derecelik buzdolabı kısmına koyarak çözülmesini bekleyin. Dikkat edilmesi gereken husus bir kap yardımıyla çözülmesini beklemektir. Etten çıkan su zehirlemeye sebebiyet verebilir. Eğer suya koyup çözülmesini beklerseniz suyu belli aralıklarla değiştirmeniz gerekecektir. Bu nedenle mikrodalgada çözülmesini sağlamak en pratik yöntemdir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir