Kurbağa Balığı

Kurbağa Balığı

Kurbağa Balığının Dikeni Batarsa Ne Yapılmalı ?
Kurbağa balığı, ılıman denizlerde yaşayan bir balık türüdür. Akdeniz, Ege ve Marmara’da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları veya balıkları görüp avlar. Nisan – Mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan sahillere, bazen de acı su bölgelerine sokulup, Temmuz – Eylül arasında üreme yapar. Özel avcılığı yapılmadığı için ekonomik değeri azdır. Eti zehirlidir. Tetrodoksin isimli zehirli bir madde içerirler. Özellikle kas kasılmalarına ve felce neden tetrodoksin isimli madde bütün kurbağa balıklarında bulunur.
Boyları 30 santimetre kadardır. Vücutları grimsi kahverengi olup düzensiz açık renkli benekleri vardır. Birinci sırt yüzgeci siyahtır. Trakonyalara benzerler; onlardan farklı olarak gözleri yukarıya doğru ve başları büyüktür. Taşlık, kumluk ve kısmen çamurlu bölgelerde zehir içeren birinci sırt yüzgecinin ilk dikenleri açıkta kalacak şekilde zemine gizlenerek veya gömülerek avlarını beklerler. Sert dikenin üzerine basılmasıyla yaralanma olur. Ağrı ve sızısı pek fazla olmamakla birlikte, yara çabuk iyileşmez.
Ne yapılmalı ?
•Diken yaranın içinde kırılıp kalmışsa çıkarılmalı;
•Yara sabunlu su veya amonyak ile yıkanmalıdır;
•Daha sonra mutlaka bir doktora gösterilmelidir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Doğal Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir