Küba’nın nostalji arabalarını kaçırmayın!

Küba’nın nostalji arabalarını kaçırmayın!

Son zamanlarda Amerika ile politik ve sosyal anlamda ilişkilerin düzelmesiyle Karayiplerin gizli güzelliklerine sahip Küba’da, tarihi sokakların yollarında dolaşan klasik otomobilleri görmek için hala vaktiniz var.

Küba deyince ilk akla gelen şeylerdendir nostalji arabalar… Tarihi sokaklarda tarihi arabaların mükemmel havası bambaşka bir tatile davet ediyor. Bu kadar eski model arabaların olmasının sebebi 1958’te başlayan Amerika Birleşik Devletleri ambargosu. 1959 yılıyla birlikte hükümetin uyguladığı politika Havana yönetimi tarafından 2013’te bu kısıtlamaları kaldırma kararı almış ve otomobil ithalatına izin vermişti. Euronews muhabiri Stefan Grobe, değişiim rüzgarının estiği Havana’da klasik otomobil hayranlarının nabzını tuttu.
kuba
“Nostalgicars” adlı tamircinin sahibi Julio Alvares, klasik otomobillere ilgilin azalmayacağı görüşünde: “Bence sokaklarımızı yeni otomobillerin hızlı bir şekilde doldurduğunu göreceğiz. Ama yine de klasikler için uygun bir pazar olacak.”
Stefan Grobe: Küba hakkında seni bu kadar iyimser yapan nedir?
Julio Alvares: Halihazırda Küba’da yaşanan değişime inanıyorum. Diplomatik ilişkilerin normalleşmesiyle birlikte ABD ambargosu da kalkarsa, Havana sokaklarındaki eski model Cadillac, Oldsmobile ve Chevrolet sayısının her geçen gün azalacağını tahmin etmek güç değil.
Stefan Grobe: Eski Eisenhowerlar Küba’nın geçmişte kalan parçasını hatırlatan renkli manzaralar. Turistler için heyecan verici. Ancak artık onlardan görmek zorlaşacak. Eğer Küba 21. yüzyılla kucaklaşırsa turistlerin görmek istediği otomobiller birer birer kaybolacak.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir