Korkutucu uçak koltuğu tasarımları!

Korkutucu uçak koltuğu tasarımları!

CNN Business Traveller, özellikle sık uçan yolcuların tüylerini diken diken edecek koltuk tasarımlarını ele aldı. Uçaklara daha fazla yolcu sığdırmayı amaçlayan bu tasarımlar, yolcu konforu açısından büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Şimdi size yolcu konforunu sağlamayı amaçlayan tasarımları sunuyoruz;
1korkutucu_ucak_koltugu_tasarimlari670x210cift-foto
Airbus tarafından hazırlanan bu tasarımda, ikili şekilde düzenlenen koltuk dizileri, biri yukarıda biri aşağıda olacak şekilde düşünülmüş. Koltuklar 180 derece yatabiliyor. Ama acil durumlarda uçağın 90 saniye içerisinde tahliye edilmesi şartının bu tasarımda sağlanabilmesi biraz zor görünüyor. Bu tasarımın ayrıca, engelli kişiler için pek de uygun olduğu söylenemez.
2- Airbus (eyer tipi koltuk) Yine Airbus tarafından geliştirilen bir başka tasarımda ise yolcular, koltuklara, bir ata biner gibi oturuyor. Jump seat olarak adlandırılan sisteme sahip olan koltuklar boşken, kapalı bir şekilde duruyor. Oturmak isteyen yolcular, bir sinemadaki gibi önce koltuğu açık hale getiriyor. Bu tarz bir koltuk tasarımı ancak bir – iki saatlik uçuşlar için düşünülebilir.
2korkutan_ucak_koltugu_tasarimlari670x210cift-foto
3- Ryanair Bundan dört yıl kadar önce Ryanair CEO’su Michael O’Leary tarafından gündeme getirilen koltuk tasarımı fikri, büyük tepki çekmişti. O’Leary’nin fikrine göre, yolcular neredeyse ayakta seyahat edecekti. Ancak böyle bir koltuk tasarımın güvenlik testlerinden geçmesi pek mümkün görünmüyor.
4- Zodiac Zodiac Seat firması tarafından geliştirilen bu tasarımla, uçak yolcuları arasındaki sosyal iletişim en düzeye çıkabilir. Yine son derece sıkışık olan bu tasarımda yolcular çapraz doğrultuda yüz yüze bakıyor.
3korkutan_ucak_koltugu_tasarimlari670x210cift-foto
5- Boeing Sıra dışı koltuk tasarımlarında Boeing de yerini almış. Firma tarafından bu konuda hazırlanan tasarımların arasında en fazla dikkat çeken, yolcuların seyahat esnasında öne doğru eğilip uyuyabildiği enteresan öneri.
6- Airbus (Uçan Donat) Airbus’ın tasarım ekibi tarafından üretilen bu tasarıma ise, “Uçan Donat” adı yakıştırılmış. Futuristik denilebilecek bu uçakta yolcular dairesel bir biçimde uçağın merkezinde oturuyor. Airbus’ın verdiği bilgiye göre bu tasarımda uçak hem daha fazla yolcu alabiliyor, hem de kabin içerisindeki basınç nispeten daha dengeli bir biçimde dağılıyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir