Konya Mevlana ve Nevşehir Hacıbektaş Müzesi artık Ücretsiz!

Konya Mevlana ve Nevşehir Hacıbektaş Müzesi artık Ücretsiz!

Ülkemizde Konya’da bulunan Mevlevî Dergâhı ve Türbe 1926 yılında “Konya Âsâr-ı Âtîka Müzesi” adı altında müze olarak hizmete başladığı günden bu yana hem yerli hemde yabancı turistlerin odak noktası olmuştur. Yine aynı şekilde Nevşehir Hacıbektaş Müzesi sıkça ziyaret edilen önemli noktalar arasındadır.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatı üzerine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün aldığı karar ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Konya Mevlana Müzesi ve Nevşehir Hacıbektaş Müzesine girişlerin 07.12.2014 tarihi itibariyle ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Ziyaretçiler uygulamadan memnun olduklarını söylerken, daha önce müzeye giriş ücretleri 5 liraydı. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, “Sayın Başbakanımız Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma toplantılarında, hem Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin türbesi hem Mevlana hazretlerinin türbesi ücretsiz ziyarete açık olacak diye talimat vermişti. Biz bu Sabah itibariyle Bakanlığımızın da onayını alarak ücretsiz ziyareti başlattık. Bundan sonra Konya’ya gelen misafirlerimiz ücretsiz olarak türbeyi ziyaret edebilecek” diye konuştu.
mevlana_cift_hacibektasiveli
Nevşehir Hacıbektaş Müzesi’ne de girişler Ücretsiz
Bu kadar yoğun ziyaretçinin inanç bakımından da bağlılığı dikkate alındığında, türbeyi ve müzeyi ziyaret ederken ücret ödenmesinin tepkiyle karşılandığını belirten Selmanpakoğlu, şunları söyledi : Sayın Başbakana talebimizi sunduk, kendisi de aşure günü etkinliklerinde buradaki müzeye ziyaretin ücretsiz olarak yapılacağına dair duyuruda bulunmuştu. Tabii bu, son derece olumluydu, bürokratik çalışmaların sonunda müsteşar beyle de görüştüm. O da kısa zamanda talimatın verileceğini beyan etmişti. Nitekim dün Müze Müdürlüğüne Başbakanlığın emri doğrultusunda Kültür Bakanlığının yazısı geldi. Böylelikle dünden itibaren Hacı Bektaş Müzesi ve dergah ziyareti ücretsiz olarak yapılmaktadır. Böylelikle Başbakanın verdiği talimat yerine getirilmiş oldu.”

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir