Kolkata – Batı Bengal Hindistan

Kolkata – Batı Bengal Hindistan

Kolkata Dünyanın En Kalabalık Şehirlerinden Birisi,300 yaşındaki Kolkata’nın tarihi Robert Clive’in üç köyün yanındaki Hooghly kıyılarına yerleşmesine dayanır. Heybetli Britanya Hindistanın kurulduğu yer burasıdır. West Bengal’in başkenti Calcutta ana giriş noktasıdır.
Delhi ulusun zarif başkenti, Bombay da en büyük sanayi şehri ise, Kolkata da entellektüel başkentidir. Uluslar arası tanınırlığa sahip şairler, düşünürler ve film yönetmenleri yenilikçi oyunların ve sergilerin hemen hemen yılın her günü devam ettiği bu şehirden çıkar.
Kolkata Doğu Hindistan Şirketinin ilk merkeziydi, en iyi bilinen anıtlardan bazıları bu ticarethane tarafından yapılmıştır. Ancak, bu şehir 300 yıllık tarihinde Hindistan’ın diğer bölgelerinden gelen toplulukların yanı sıra tamamı Kolkata’da izlerini bırakmış Çinli, Amerikalı, Yahudi bir çok topluluğa ev sahipliği yapmıştır.kolkata
Bu büyüleyici şehirde gezip görülebilecek yerler Bengal Valisinin konağı Raj Bhavan; şehrin simgesi Victoria Memorial; en yaşlı banyan ağaçları ve orkide evi ile tanınan Botanik Bahçeleri; Ermeni Kilisesi, Mermer Saray, bir aileye ait hatıra koleksiyonu ve Birla Gökevidir.
Eyaletin en ünlü tatil beldesi Darjeeling deniz seviyesinden 2,134 metre yukarıda yer alan adeta ingiltereden bir park gibidir. Darjeeling olarak bilinen ödüllü çay yapraklarının yetiştiği çay bahçeleriyle çevrili küçük şehir Himalaya’nın en yüksek noktalarından bazılarını görür. Darjeeling Batı Bengal’in ovalarından çok farklıdır. Temel inancın Budizm olduğu Darjeeling’de ve yakındaki şehir Kalimpong’da başta Yellow Hat mezhebi olmak üzere çeşitli Budist manastırları bulunur.
Orissa, kültür, el sanatları, güzel kumsallar, kuş ve vahşi yaşam barınakları bu eyallette bolca bulabileceklerinizin arasında, ancak Orissa asıl taştan yapılmış Hint tapıınakları ile meşhur.
Bhubaneswar bir zamanlar binden fazla tapınağa sahipti ve bu tapınakların çoğu halen görülebilmekte ve kullanılmakta. Şehre karakterini veren bu tapınaklardır. Günümüzde Bhubaneswar güzel otelleri ve iki büyük konferans salonuyla popüler bir konferans merkezidir.
Bhubaneswar’dan 60 km uzaklıkta, her sene düzenlenen festivalde hacıların en üst seviyeye ulaştığı Hindistan’ın önemli yerlerinden biri olan Puri bulunur. Bu sure boyunca, tapınağın tanrısı bir savaş arabasıyla geçit töreni şeklinde ülkenin dört bir köşesinden gelen on binlerce hacının eşliğinde taşınır. Puri’ye yakın Konark’taki Güneş Tapınağı tarihi 13. yüzyıla kadar uzanır, Orissan tapınak mimarisinin şaheseridir ve ülkedeki çok az sayıdaki güneş tapmağından biridir.
Chilka Gölü Doğu Ghats’ın tepelerinde Bhubaneswar’a yakındır. Chilka ülkedeki en büyük iç göldür
Hindistan’ın kuzeyinde yer alan eyaletler arasında en büyüğü başkenti Guwahati olan Assam’dır, bu eyelet Brahmaputra nehrinin kıyılarında kurulmuş bir bölgedir. Assam’ın yemyeşil zenginliklerinin arasında iki tane önemli oyun barınağı bulunur, Manas ve Kaziranga, bunların her ikisi de soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan tek boynuzlu Hint gergedanı popülasyonları ile tanınır. Eyaletinin geri kalanının büyük kısmı tüm dünyada popüler olan güçlü Assam yapraklarmın yetiştirildiği çay tarlanyla kaphdır.kolkata-2
Uğrak yolların dışında kalan Tripura ise kabile müziği ve dansının yanı sıra yine kabileye ait el sanatlarının ve kültürün deposudur. Oldukça yeşil olan bu bölgenin merkezinde, görkemli binaların bir zamanlar Tripura kraliyet ailesinin sarayları olduğu başkent Agartala yer alır. Arunachal Pradesh kuzeyde Assam diğer üç tarafta ise üç ülke ile komşu olan oldukça büyük bir Eyalettir. Batısında Bhutan bulunur. Arunachal Pradesh yükselen güneşin toprakları anlamına gelir, `Arun’ güneş demektir. Hindistan’ın en doğusundaki eyalettir ve topografi olarak bu bölgede yerleşik ırklar kadar çeşitlidir.
Himalayaların yamaçlarında gizli, Sikkim muhteşem manzarası, egzotik orkideleri ve ormanlarıyla bir harikalar diyarıdır. Dünyanın en yüksek zirvesi Bihu Dansı, Assam olan Mt. Kanchenjunga’dan izlenen gerçek bir hayal dünyası olarak Sikkim turistler, macera sporları severleri ve Budizm ve Tibetoloji ile ilgilenenler için oldukça çekicidir.Başkent Gangtok’da birçok binanın budist tapınağına benzer çatıları vardır, pazarlarda kıpkırmızı giyinmiş pazarlar bulunur, ayrıca dünyada türünün tek örneği olan Tibetoloji Enstitüsü de buradadır. Yamaçların alt kısmında Sikkim’e özgü 500 orkide türünün yetiştirildiği ünlü orkide koruma alanı yer alır. Sikkim çam ormanlarından, güzel manzarah vadilerden, manastırlardan dağ göllerine giden çeşitli yollar sunar. Aynı zamanda dağçilık keşifleri için bir üs niteliğindedir, Teesta ve Rangeet nehirleri mükemmel rafting imkanları sunar. Sikkim’i ziyaret etmek isteyen tüm yabancıların Hindistan Hükümeti İç Işleri Bakanlığından önceden izin alması gerekir, seyahat sırasında formaliteler aşama aşama kolaylaştırılır. Bu nedenle izin Hindistan Memurluldarından veya Sikkim Turizm ofislerinden alınabilir. Gangtok’da iyi oteller ve pansiyonlar bulunur. Silddm’e yolcu otobüsü, taksi veya helikopter ile kolaylıkla ulaşılabilir.
Tüm Hindistan eyaletleri arasında, Buda’nın yaşamına en yakından bağlı olan Bihar’dır, bu da hacıların burayı iz olarak kabul etmesine neden olmuştur, bu iz artık Budist çemberi olarak bilinir. kolkata-3Bihar ismi Budist manastırı anlamına gelen `vihara’ kelimesinden türetilmiştir. Şu anda Bihar’ın başkenti olan Patna bu topraklardaki iki medeniyetin de başkentliğini yapmıştr Patna şehrin ekonomik, sosyal ve dini yaşantısında önemli bir rol oynayan Ganga nehrinin güneyinde yer alır. Ulaşım, Havayolu: Hindistan Havayolları Patna’yı Kolkata, Ranchi, Lucknow, Kanpur, Delhi, Guwahati, Imphal, Bagdogra ve Kathmandu’ya bağlar.Budist izleri başkent Patna’da başlar, burada yer alan önemli bir müze Hint ve Budist heykellerden bir koleksiyon içerir. Khuda Baksh Doğu Kütüphanesi bazıları ispanya’daki Cordoba Üniversitesinden gelen bazı nadir İslami el yazılarına sahiptir. 40 km uzaklıktaki Vaishali, kalıntıların da işaret ettiği üzere ikinci Budist Konseyine ev sahipliği yapmıştır.
Patna’nın 90 km güneyinde (ruhani bilginin) `nilüfer çiçeğini veren yer’ anlamına gelen Nalanda yer alır. 5. yüzyıl ile 11. yüzyıl arasında burada bir keşiş üniversitesi gelişmiştir. Her bir Budist dünyasının dört bir kenarından gelen 10,000 öğrenciye bilgi dağıtan 2,000 öğretmene sahip bu üniversitenin dokuz milyon kitaba sahip olduğu söylenir. Lord Buda kendisini burada yetiştirmiştir, 7. yüzyıl Çinli gezginlerinden Hieun Tsang burada öğrenci olmuştur. Devam eden kazılar tapınakları, manastırları ve ders salonlarmı gün yüzüne çıkarmıştır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir