Kışın çok sıcak banyo yapmak zararlı mı?

Kışın çok sıcak banyo yapmak zararlı mı?

Kışın çok sıcak suyla banyo yapmayın! Uzmanlar çok sıcak suyun kış aylarında vücudu ciddi şekilde yıprattığını söylüyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin Yazar, kış mevsiminde aşırı sıcak suyla banyo yapma isteği doğduğunu söyledi. Sıcak suyun bu mevsimde cildi hırpaladığını belirten Prof. Dr. Yazar, şunları anlattı: “Uzun yaz ve devam eden sonbaharda, derinin direkt karşı karşıya olduğu atmosfer şartları ve özellikle nem, kış mevsiminde giderek azalmakta ve sert rüzgârların da eklenmesiyle kuru bir ortama dönüşmektedir.
sicak_banyo
Yaz ve sonbahar mevsimlerinde, havadaki nem, derinin kendi kimyasında da mevcut olan asit ve lipit koruyucu mantoları takviye eder.Kış mevsiminde değişen atmosfer şartları nedeniyle cilt nem desteğini kaybediyor ve kemer hizalarında, kol ve bacaklarda ve özellikle çorap lastiğinin bulunduğu bölgelerde iğne batmasına benzer kaşıntılar oluyor.Daha çok orta yaş ve üstü kişilerde rastlanan şikâyetin asıl sebebi, cilt kuruluğudur. Kışın çok sıcak suyla banyo yapılmamalı, kese ve lif uygulanmamalıdır.”

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir