Kış mevsiminde mutlaka tatmanız gereken lezzetler!

Kış mevsiminde mutlaka tatmanız gereken lezzetler!

Öyle güzel tatlar, öyle güzel kokular vardır ki bazen bizlere kışı hatırlatır. Muazzam ateşle pişirilmiş kestane, salep, boza kış deyince aklımıza gelen ilk tatların arasında yer alır. Bu lezzetlerin tadına bakmaya ne dersiniz? Kış ayının olmazsa olmazı 5 lezzeti sizler için 5 rota halinde listeledik; Bu lezzetlerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
Kestane (Bursa);
Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane deyince akla ilk gelen şehir ise Bursa’dır. Bursa’da kestane şekeri satan pastaneler bulunmaktadır. Ve Bursa’nın çarşı sokaklarında eski usulle kestane pişiren tezgahlar da bulunuyor. Ateşte pişirilmiş kestane ve kestane şekerinden oluşan minik lezzetleri tatmaya ne dersiniz? Hatta Bursa’nın tarihi camilerini, eserlerini ve müzelerini gezip keşfedebilirsiniz. Teleferikle eğleneceğiniz bir tur yapabilirsiniz. Bursa’ya gidemeyip de bu yer ve mekanları göremezseniz mutlaka sokaklarda pişen o kestanelerden tatmanızı tavsiye ederiz.

Boza (İstanbul / Vefa);
Osmanlı dönemlerinde de kış aylarının asla vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan bozayı en iyi ve en güzel yapan yerlerin başında Vefa geliyor. 1800 yıllarından bu güne kadar boza üreten bu firma ismini ise İstanbul’un eski semtinden almış. Vefa’nın küçük dükkanında ve o güzel bozasını mutlaka tatmanızı öneririm. Bozanın tadı bir harika acaba atmosferinden mi yoksa mekandan mı? sorusuna cevap olarak usta mükemmel bir bozacı. Üzerine de dükkanın hemen karşısında bulunan kuru yemişçiden aldığınız leblebileri koymayı asla unutmayın.

Salep;
Kışın sert soğuklarında içimiz ısıtan hem de oldukça sağlıklı ve tadı da güzel olan bir içecektir salep. Ama her yer güzel salep yapamıyor. Gerçek salep tozlarından hazırlananın tadı ve lezzeti bambaşka oluyor. Zeynel Muhallebicisi, İzmir’de Ömer Ağa Çay Bahçesi, İstanbul’da Yeniköy’de Yeniköy Kahvesi, gibi yerler çok güzel salep yapıyor. Bu şehirlerden herhangi birisine bir gün yolunuz düşerse mutlaka salep içmeden ayrılmayın.

Turşu (Gemlik);
Kışın sert soğuklarında birçoğumuz hep hasta oluyoruz. Kışın hastalıklara karşı koruyucu bağışıklık sistemimizi koruyan bir başka lezzet de turşu. Bazı yemeklerin yanında tadı çok hoş olduğu gibi bazılarında ise yenmez hale gelebilir. Fakat sağlığınız için önemli bir yiyecektir. Bursa ve Gemlik’te birçok köy turşusu yapılıyor. Ve ayrıca turşu ve turşu isterseniz de Kadıköy Çarşısı ve Beşiktaş çarşısındaki turşucuları tercih edebilirsiniz.

Çay (Trabzon-Rize);
Çayı ana vatanında içmek daha güzel ve keyif verici olur. Rize’de hakim bir noktaya konumlanmış Ziraat Botanik Çay Bahçesi sizler için en iyi adres olacaktır. Zaten burada çayı öyle bardakta içmek yok ya demlikte ya da semaverde alıyorsunuz. Çayı içmek için ve tadını doyasıya alabilmek için kana kana sizler için harika manzaralı bir yerdir. Rize’nin komşusu olan Boztepe’nin de güzel bir manzarası ve lezzetli çayları bulunmaktadır. Ve Karadeniz’de kışlar genelde ılık geçer.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir