Kış aylarında nasıl beslenilir?

Kış aylarında nasıl beslenilir?

Soğuk havaların insan sağlığına ve hayatına olan olumsuz etkisini en aza indirmek için kış aylarında beslenme konusunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Diyetisyen Melek Oğuzhan, soğuk havaların vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığını, vücut direncini giderek düşürerek hastalıklara yakalanma riskini artırdığından bahsetti. Kış aylarının insan sağlığına olan olumsuz etkilerini en aza indirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kış aylarında beslenmeye daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Oğuzhan, karbonhidrat içeriği yüksek yağlı gıdalardan kaçınılması ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin tercih edilmesi gerektiğini de dile getirdi. Meyve tüketiminin öneminden bahseden Oğuzhan, “Günde 2-3 porsiyon meyve mutlaka tüketilmelidir. besçft
Özellikle portakal, limon, mandalina, greyfurt olarak sıralayabileceğimiz turunçgiller C vitamini açısından zengin, bu mevsimde rahatlıkla bulunabilecek meyvelerdendir. Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için antioksidan olarak görev yapan A vitamini ve E vitamini mutlaka yeterli alınmalıdır. Kırmızı et, balık, süt, yumurta, portakal, elma A vitamini bakımından zengin kaynaklardır. E vitaminini yeterli almak için haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketilmeli, yemeklerde tercihen sıvı yağ kullanılmalı, yeşil yapraklı sebzeler kesinkle ihmal edilmemelidir. Haftada 1-2 kez  5-6 adet fındık, 3-4 kez 4-5 adet ceviz tüketilmelidir. Deniz ürünleri, buğday, susam, badem, yağlı tohumlarda bulunan çinko minerali ile süt, et, mantar, deniz ürünlerinde bulunan selenyum vücut direncini artıran önemli minareler olup yeterince alınmalıdır.” diyerek sizlere kış ayları için bütün yiyecek tavsiyelerini verdi. Eğer bu kışı hasta olmadan atlatmak istiyorsanız bu önerilere kulak verin.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Gastronomi

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir