Kedileri yıkamak doğru mudur?

Kedileri yıkamak doğru mudur?

Kedi sahiplerinin de bildiği gibi, kişisel temizliğine en çok özen gösteren hayvanlardan biri olan kediler günlerinin büyük çoğunluğunu kendilerini yalayıp temizleyerek geçirdikleri için genellikle banyo yapmaya ihtiyaçları yoktur. Zaten bu yüzden de bakımı kolay bir evcil hayvandır. Kedileri yıkamak temizlenme alışkanlıklarını yok edebilir veya azaltabilir. Kedilerin yıkanmasını gerektirecek acil durumlara gelince…
* Derinin yapısını koruyan yağ tabakası yıkama işlemi ile kaybolacağından sık yapılan yıkamalar ve uygun olmayan şampuanlar, deriyi mantar gibi bazı hastalıklara veya diğer dış etkenlere hazır hale getireceğinden hiç bir zaman tercih edilmemelidir. Bunun yerine veterinerinizin önereceği ve sadece kediler için üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz.
kedi_nasil_yikanir
* Kediniz eğer duş başlığına tepki gösterirse su kapları kullanın.
* Banyo esnasında ılık su tercih edin. Banyo ortamı yeterince sıcak olmalıdır.
* Banyodan çıkarttığınız kedinizi havluya sarın. Ilık bir odada kuruması için bekleyin ya da eğer izin verirse çok sıcak olmayan bir kurutma makinesi ile de dikkatli bir şekilde tüylerini kurutabilirsiniz.
kedi_nasil_yikanir_2
* Banyoda küvetten kaçması halinde onun ya da sizin yaralanmasına sebep olabilecek maddeleri kontrol altına alın.
* Kedinizi suyla yıkamak yerine ılık kuru buğday kepeği ile ovalayarak da yağlarından ve kirlerinden arınmasını sağlayabilir ve su sevmeyen karakterini zorlamamış olursunuz.
* Banyodan sonra hemen dolaşmasına izin vermeyin. Aksi takdirde üşütebilir ve de nemli tüylerini kirletebilir.
kedi_nasil_yikanir_3

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Doğal Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir