Kayak Malzemeleri

Kayak Malzemeleri

Kış sporları denilince akla ilk gelen spor dallarından biri olan kayak, denge ve kontrol üzerine kurulu bireysel hakimiyet gerektiren bir spordur. Hemen hemen her spor dalında olduğu gibi kayak da kendine has malzemelerle yapılır. Soğuk bir ortamda yapılacak olan spor aynı zamanda sürekli hareket ve enerji ile hava ne kadar soğuk olursa olsun pek çok güce dayalı spor dalında olduğu gibi terlemeye de sebep olacaktır. Bu nedenle kayak kıyafetlerinin  kayak sporuna uygun olması gereklidir. Bunun yanı sıra rahat ve kuru olmak gibi iki önemli nokta daha vardır. Rahat hareket edebilecek, sıcak tutacak ve su geçirmeyecek giyecekler tercih edilmelidir. Kıyafetlerin özel malzemelerden üretilmiş olması ve kayak sporuna uygun tasarlanmış olması önemlidir.
Bere: Havanın yumuşak olduğu durumlarda kullanımı zorunlu değildir. Ancak hava koşulları değişebildiğinden yanınızda bulunmalıdır.
Kulaklık: Bere kulakları örtmüyor ise kulakların korunması için kullanılmalıdır.
Gözlük: Gözlük ise unutulmaması gereken bir detaydır. Aksesuar olarak gözlük değil kar gözlüğü kullanılmalıdır. İyi bir marka kar gözlüğüne sahip olmak önemlidir. Tıpkı dalış gözlükleri gibi kar gözlükleri de buğulanma yaparlar. Marka ve malzeme, yaşanan buğulanmanın en aza indirgenmesinde önem taşır.
Dudak ve Cilt Koruma Ürünleri: Hassas bir cildiniz var ise soğuk havadan etkilenecektir. Soğuk havalarda çoğu kişinin soğuktan dudakları çatlar. Kayarken bu kaçınılmazdır.
Tişört ve Atlet: Kişinin tişört veya atlet kullanma alışkanlığı yoksa bile kayarken giymek için yanında bulundurulmalıdır. Yün atlet yerine terin daha iyi emilimi için pamuklu dokumalar tercih edilmelidir.
Boğazlı Kazak: Boğazı korumak için mutlaka giyilmelidir. Yün değil, pamuklu dokumalar veya kayak malzemesi satan yerlerde bulunabilecek polypropylene malzemeden yapılmış giysiler tercih edilmelidir.
Polar veya Kazak: Boğazlı kazağın üzerine giyilmesi gereken bir giysidir. Mümkünse poları tercih edilmelidir.
Mont: En ideali kaz tüyü montlardır. Giyilecek montun kısa, hafif olması ve sıcak tutması gereklidir.
Eldiven: Kayak yaparken vücudun en çok üşüdüğü yer ellerdir. Kar üzerinde yapılan bu sporda en önemlisi ellerin üşümemesi ve ıslanmamasıdır. Bu nedenle seçilecek eldiven, düşme, kalkma sıralarında en çok destek alınan ellerimizi koruyucu şekilde olmalıdır. Kayak eldivenleri hafiftir ve sıcak tutar. Yün ya da polar eldivenler zamanla ıslanır ve suyu adeta bir sünger gibi çeker. Kayak sırasında bu detay yüzünden eller zamanla his kaybı yaşar ve donma noktasına gelebilir. Soğuk ısırmasının ne demek olduğunun deneyimlenmemesi için kayak eldivenlerinizi Sympateks ya da Goreteks kumaş seçeneklerinden yapılmalıdır.
Külotlu çorap veya İçlik: Bacakların sıcak tutulması için bayanlar külotlu çorap, erkekler ise içlik giymelidir. Sağlık açısından pamuklu giysiler tercih edilmelidir.  Termal içlik kullanımı son yıllarda kayak sporu ile uğraşanlar için neredeyse bir vazgeçilmezdir. Termal içlik bedenin terlemesi durumunda teri emerek sporcunun soğuk almasını önleyici özelliktedir. Bu nedenle tercih edilmektedir. Aşırı kalın ve kat kat giyinmek vücudun hava sirkülasyonuna engel olacağından kıyafete bağlı terlemenin yaşanmaması için katların azaltılması önemlidir. İnce polar üstlüklerin mont içine giyilmesi de uygundur.
Kayak Pantolonu veya Tulumu: Kesinlikle su geçirmez olması gereken giysidir. Düşüldüğü zaman, özellikle yeni başlayanlar için, karla en çok temas edecek yer bacaklar ve kalçadır. Sağlık açısından vücudun bu kısımları kuru tutulmalıdır. Kayak pantolonunun paçaları kayak botunun içine sokulmamalıdır. Kayak pantolonu seçilirken iki seçenek ile karşılaşılacaktır: pantolon ya da tulum. Özellikle çocuklar için bel ve sırt bölgesinde ekstra koruma sağlayan tulumlar tercih edilmektedir. Tercih ne olursa olsun  doğru, yanlış diye bir seçenek yoktur.
Çorap: Kayak sporunun en ağır yükünü bacak ve ayaklar çektiği için ayakların doğru korunması ve konforu çok önemlidir. Ayrıca ayakların üşütülmemesi için de kar çorabı seçimi doğru yapılmalıdır. Botun içine giyilecek çorap ayakları sıcak tutmalıdır. İki çorap üst üste giyilebilir ancak çok kalın şeyler giyilmemeye dikkat edilmelidir. Kayak ve kayak malzemeleri satan mağazaların pek çoğunda bu spora uygun çorap seçenekleri bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken çorapların konçlu, yün ve dikişsiz olmalarıdır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Spor

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir