Kara saplanan araç için ne yapılmalı?

Kara saplanan araç için ne yapılmalı?

Araçlar için en zor koşullar karlı ve buzlu zeminlerdir. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sürücüleri zorlayan ve güvenli sürüşü tehlikeye atan karlı havalar kendini göstermeye başladı. Peki aracımız kara saplanırsa nasıl kurtarabiliriz? İşte yapılması gerekenler;

Aracın saplandığı yerden çıkıp çıkamayacağı ya da yardımın gelmesi ne kadar sürecek bilemediğimiz için aracın stop etmemesi çok önemlidir. Bu noktada yeterli akaryakıtın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tekerlekleri düz durumda tutarak aracınızın düz gitmesini sağlayınız. İleriye gidemiyorsanız, önce geriye, sonra tekrar ileriye doğru gitmeye çalışınız. Elle kumandalı vites kutusu kullanıyorsanız, tekerleklerin kaymasını önlemek için vitesi 2. vitese alınız. Motoru stop ettirmeden ve çekişi sağlayıncaya kadar gaza yavaşça basınız.

Kara saplandığı için ilerleyemeyen aracınızın tekerleklerine yol açmak için hafif ileri geri yapınız ve giderek bu mesafeyi artırınız. Tekerleklerin kaymaması ve zemini oymaması için fazla güç kullanmayınız. Eğer başarılı olamazsanız, tekerleklerin önüne kum, vb. dökünüz veya paspas seriniz. Dışarıda park ettiğinizde taşıtınız kara gömülmüşse veya karda geri gitmişseniz, tekrar çalıştırmadan önce karın egzoz borusunu kapatmamış olduğundan emin olunuz. Karla kapanan egzoz boruları taşıtın içine egzoz gazı dolmasına, karbon monoksit zehirlenmesine, hastalanmalara hatta ölüme yol açabilmektedir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir