Kar yemek tehlikeli mi?

Kar yemek tehlikeli mi?

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sanayiden kaynaklı olan kirleticiler artık tüm dünyayı dolaşıp etkisi altına aldığı için karın daha yere düşmeden kirlendiğini belirterek, “Artık ‘Köyde yaşıyorum, havamız temiz’ demeyin. Sakın kar yemeyin.” açıklamasında bulundu. Kadıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Anadolu’da yaşayan halkın, karı pekmez veya balla karıştırırak yemek için kış mevsimini sabırsızlıkla beklediği günlerin artık geride kalması gerektiğini belirtti.

İnsanların, romantik duygular uyandırmasına rağmen kar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığına dikkat çeken Kadıoğlu, havada bulunan sanayiden kaynaklanan kirletici partiküllerin tüm dünyayı dolaştığını anlattı.Bu sebepten ötürü artık kimsenin “Köyde yaşıyorum, benim havam temiz” dememesi gerektiğinin altını çizen Kadıoğlu, “Artık kar, havadaki tüm kirleticilere yapışarak yere iniyor. Yani kar, yere düşmeden kirleniyor. Her türlü kirletici ve ağır metallere bulaşmış kar kristalleri birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Sakın kar yemeyin.” dedi. Miktad Kadıoğlu, kar kristallerinin ortalama düşme hızının saatte 800 metre dolaylarında olduğunu belirterek, bu durumu insanların sıkışık trafikte ilerlemesine benzetti. Meteorolojinin kaynak, yer, zaman, miktar, yükseklik ve olasılık belirten kar tahminleri verebildiğini dile getiren Kadıoğlu, yerel yönetimlerin de karla mücadele planlarını daha güncel hale getirerek bunu etkin ve çevreye minimum düzeyde zarar verecek şekilde yapabilmenin yollarını araması gerektiğini söyledi.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Sağlık & Güzellik

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir