Kalkınma Bakanlığı’nın Orta Vadeli Turizm Planları

Kalkınma Bakanlığı’nın Orta Vadeli Turizm Planları

Hükümetin Orta Vadeli Planı (OVP) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Plan çerçevesinde Kalkınma Bakanlığı’nın 2015-2017 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları konulu genelgesinde turizm sektörü için belirlenen hedefler açıklandı.
Turizmde gelişim bölgeleri ve koridorları,turizm kentleri ve eko-turizm bölgeleri yaratılarak sektörde çeşitliliğin ve sürdürülebilirliğin sağlanması hedefleniyor.
Plana göre, Türkiye Turizm Stratejisi 2023 kapsamında belirlenen turizm gelişim bölgeleri, turizm gelişim koridorları, turizm kentleri ve eko-turizm bölgeleri başta olmak üzere, turizmin çeşitlendirilmesi politikası ve sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda, varış noktası odaklı ve alan yönetimi modeli yaklaşımıyla geliştirilmiş projelere öncelik verilecek. Sağlık Turizmi Öncelikli Dönüşüm Programı kapsamında, termal turizm bölge ve merkezlerinin altyapısının geliştirilmesine yönelik projelere önem verilecek. Kış turizmine yönelik yatırımlar ilan edilen Kış Turizmi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile Turizm Merkezlerine odaklanacak, yatırım tekliflerinde alanın kış turizmi potansiyelinin yanısıra, çevresindeki mevcut kış turizmi alanlarının kapasitesi ile bölgesel ve ulusal talep durumu dikkate alınacak. Mahalli idareler tarafından yapılacak turizm amaçlı altyapı yatırımları Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri, Turizm Merkezleri ve Korunan Alanlar ile alan yönetimi bazında geliştirilen projeler kapsamında desteklenecek.
Planda yeni turistik yollarla ilgili hedefler de yer alıyor. Turistik yol, iç ve/veya dış turizme konu varış noktalarına ulaşımı sağlayan ve karayolu ağında olmayan yoldur. Yeni turistik yol projesi tekliflerinde, varış noktasındaki turizm talebi ve diğer turizm yatırımlarıyla eşgüdüm dikkate alınacak.
Eğitim ve kültür alanında yapılacaklar
Öte yandan programda eğitim ve kültür sektöründeki hedefler de açıklandı. Buna göre, kültür varlıklarının korunması, restorasyonu ve bakım-onarımı ile ilgili projelere öncelik verilmesi hedefleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerin bakım-onarım, teşhir-tanzim ve güvenliğinin artırılmasına yönelik projeler desteklenmesi hedeflenen programda, Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırım programında yer alan kültür merkezi projelerinin gerçekleşmesi fiziki gerçekleşmesi yüzde 50’nin üzerinde olanlara; kent niteliğinde olma, üniversiteye ve fazla nüfusa sahip olma gibi kıstaslara göre ödenek tahsisinde öncelik verilecek.
Fiziki gerçekleşmesi % 50’nin altında olan projelere, yerel yönetimlere devredilmeleri durumunda, “Kamu Eliyle Yapılan Kültür Yatırımlarına Destek Projesi” kapsamında öncelikli olarak ödenek tahsis edilecek. Zorunlu haller dışında, yeni kültür merkezi projesi tekliflerinin, Kamu Eliyle Yapılan Kültür Yatırımlarına Destek projesi kapsamında yapılması esas alınıyor.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Turizm Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir