Girne – K.K.T.C

Girne – K.K.T.C

Doğu Akdeniz’deki Gotik mimarinin en ihtişamlı örneklerinden olan Bellapais Manastırı’nı ziyaret etmek. Ortaçağın masalımsı ve gizemli 3 Dağ Kalesinden biri olan ve Walt Disney’in ünlü ‘Uyuyan Güzel’ masalındaki kaleye esin kaynağı olan St.Hilarion Kalesinin görülmesi. St. Hilarion Kalesi’ndeki yaklaşık 732 metre yükseklikteki ‘Kraliçenin Penceresi’nden Girne’nin muhteşem güzellikteki dağ ve deniz manzarasına bakmak. Alevkayası’nda Kıbrıs’a özgü bitki ve endemik türlerin sergilendiği Herbarium’un ziyaret edilmesi ve yine bu bölgede bulunan yürüyüş parkurlarında Kıbrıs Endemikleri, nadir bulunan türler ve Orkidelerin gözlemlenmesi. girne-kalesiYürüyüş için en güzel zaman Ocak-Mayıs dönemidir. Alagadi Sahilinde Caretta Caretta (Loggerhead) ve Yeşil Kaplumbağa (Green Turtles-Chelonia Mydas) gözlemine katılmak; Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları en uygun dönem olup yavru kaplumabağaların denizle olan randevusunu izlemek Kıbrıs tatilinin unutulmazları arasında yerini alacaktır.
Girne Kalesi içerisinde yer alan 2300 yıllık ticaret gemisinin kalıntılarını görmek geçmişe yapılacak olan yolculuğun kayda değer bir diğer noktası olacaktır. Girne’ye gelip de Batık Gemi Müzesi’ni görmemek olmaz. İngiliz köyü Karmi’nin (Karaman) çiçek isimlerini taşıyan sokaklarında yürüyün, köy meydanından, evlerin, bahçelerin güzelliğinden, manzaradan etkileneceksiniz. Karmi’den sonra hemen hemen aynı konumadaki Lapta kasabasını ziyaret ediniz. Girne bölgesinde yer alan çok sayıdaki dalış noktasından birini deneyerek Kıbrıs’ın zengin sualtını keşfedebilrsiniz. Golf meraklılar’ için Girne yakınlarında yer alan golf sahası belki de Akdeniz’in en güzel manzaraya sahip alanıdır. Butfavento Kalesi’nin zirvesine tırmanmak özellikle Şubat-Mayıs dönemi arasında benzersiz bir ruh haline bürünmenize vesile olacaktır. Kıbrıs Adası’nın farklı bölgelerinde düzenlenen kuş gözlem ve yürüyüş turlarına katılmak. Beşparmak Dağları’na ismini veren ‘Beşparmak Tepesi’nin ‘önünde fotoğraf çektirmek güzel bir tatil hatırası olacaktır. girne-sokaklarıEsentepe Köyündeki Antiphonitis Manastın’nın içerisinde yer alan kainatın hakimi İsa freski oldukça etkileyicidir. Kuzey Kıbrıs turizminin incisi kabul edilen Girne’deki Tarihi Girne Limanı tatil deneyiminin olmazsa olmazlan arasındadır.
Çamlıberde, Başpiskopos Makarios’un sempatizanı ve avukatı olan Pavlidis’in 1973 yılının kış girişinde büyük bir açılış töreniyle hizmete soktuğu gizemli gazinosunu (Mavi Köşk) ziyaret ediniz. Maronit azınlığın yaşadığı Kormacit – Koruçam köyünü ziyaret edin, köy halkından adetleri ve yemekleri hakkında bilgi almak ilginç bir durak noktası olacaktır. Yılın farklı zamanlarında farklı yerlerde düzenlenen festivallere katılabilirsiniz. Mart ayında ‘Tepebaşı Medoş Lalesi Festivali’ (Tulipa cypria), Mayıs ayında ‘Bellapais Uluslararası Müzik Festivali’, Haziran ayında `Ozanköy Harup Pekmezi Festivali’, lapta Turizm Festivali’, ‘Esentepe Zerdali Festivali’, Ekim ayında ise ‘Uluslararası Zeytinlik Zeytin Festivali’ne katılmak sizlere otantik deneyimler yaşatacaktır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir