İzmir’deki Tarihi Asansör!

İzmir’deki Tarihi Asansör!

Genellikle binalarda merdiven çıkmamak için kullanılan asansör, İzmir Konak’ta Mithat Paşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasındaki yolu kısaltmak için kullanılıyor. Birbirinden 58 metrelik yükselti farkına sahip bu iki mahalle arasındaki 155 basamaklı merdiven, 1907’de yerini Nesim Levi tarafından yaptırılan Asansör’e bıraktı. Bu iki semt arasındaki 155 basamaklı merdivene Türkler “Karataş Merdivenleri”, yukarı semtte yaşayan Yahudilerde “Devidasların Merdiveni” diyorlardı. Asansör’ün hikayesi ise; Baba Devidas’ın bir gün merdivenlerden düşüp ayağını kırmasıyla başlıyor. Devidas’ın dostu olan Nesim Levi hemşehrileri bu merdivenler arasında daha fazla yorulmasın diye Avrupa şehirlerinde gördüklerine benzer bir asansör yapmaya karar verdi. Ve Marsilya’dan getirtilen tuğlalar ile kulesi yapılan Asansör’ün 1907’de inşaatı tamamlandı.
İzmir_tarihi_asansor_
Asansör’e “Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak da bilinen Dario Moreno Sokağından ulaşılıyor. Asansör’le yukarı çıktığımız zaman karşımıza çıkan İzmir’deki en güzel kuşbakışı manzaralardan birine sahip olan mekan izmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor.
İzmir_tarihi_asansor_2

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir