İstanbul’un sonu ‘Köy’ ile biten semt isimlerinin sırrı!

İstanbul’un sonu ‘Köy’ ile biten semt isimlerinin sırrı!

Birçok ulusa, farklı kültürlere ev sahipliği yapan İstanbul dünya metropollerden biri. Peki 8000 yıllık bir tarihe sahip olan İstanbul’un sonu köy ile biten semt isimleri nereden geliyor? Bu semtlerin özellikleri ne? İşte merak edilen soruların cevabı:
1)Demirciköy: Osmanlı zamanında padişah ve paşaların avlanmaya gittiği bu yer mesire alanlarıyla ünlüydü. 17. yüzyılda köye gelen aileler demircilikle uğraştığı için bu ismi alan köy, Fransız Devrimi’nden kaçıp İstanbul’a gelen Alyon Ailesi sayesinde popüler hale gelmişti. Alyon Ailesi yaz aylarını burada geçirmeye başlayınca köy bir anda zenginlerin uğrak yerine dönüşmüştü.
2)Karaköy: Buranın eski adı Karayköy’dü ve bölgenin ilk ahalisi Fatih Sultan Mehmet zamanında semte yerleştirilen Karai Musevileriydi. Kırım’dan gelen ve Tatar Türkçesi konuşan Karailer, Yahudi din yasalarının temeli olarak kabul edilen Talmud’u ve Tevrat tefsirlerini mukaddes metin saymıyorlardı. Sadece Tevrat’ı kabul ediyorlardı. Bu yüzden İbranice “kitapçı” “okumacı” anlamına gelen Karâî ismini almışlardı. Zaman içerisinde Karayköy, Karaköy’e döndü.
istanbul_1
3)Ortaköy: Antik çağda Arkheon diye anılan semt, Osmanlı Dönemi‘nde, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yerleşimin başladığı köye, dere vadisinin ortasında olmasından kaynaklı Ortaköy adı verildi. Bir zamanlar köyün ortasından geçip denize dökülen dere ise Dereboyu Caddesi’ne dönüştü.
4)Polonezköy: Polonezköy, 1830 Polonya Ayaklanması’nda hükümet başkanı, sonra da Polonyalı sürgünlerin lideri Prens Adam Czartoryski tarafından 1842’de kuruldu. Kurucusundan dolayı da Adampol adını aldı. İlk zamanlarında 12 kişinin oturduğu bu Polonyalı köyü zamanla kalabalıklaştı. 1938 yılında Polonezköy sakinleri Türk vatandaşlığına kabul edildi.
istanbul_2

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir