İstanbul’un 7 tepesi nerelerdir?

İstanbul’un 7 tepesi nerelerdir?

Yüzyıllar boyunca dilden dile dolaşan ‘Yedi Tepeli İstanbul’ cümlesi İstanbul‘un üzerinde bulunduğu yedi tepesinden gelir. Peki İstanbul Belediyesinin logosunda da bulunan, şairlerin şiirlerine konu olmuş bu yedi tepe nerede?
Topkapı Sarayı Tepesi: Topkapı Sarayı, Hipodrom (At Meydanı), Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nin yer aldığı tepe. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultan Ahmet Camii’nin de bulunduğu ve İstanbul’a gelen her turistin muhakkak uğrak yeri olan bölgesidir bu tepe. Hemen herkesin bildiği bu yapılardan ziyade bir çok kişinin atladığı ve Ayasofya’nın buraya yapılmasının tek önemli nedeni olan ‘’Million Taşı’’ da buradadır. Bizans İmparatorluğu zamanında ‘’Dünyanın Merkezi ‘’ kabul edilen ve saatlerin ona göre ayarlandığı Million taşı’na hakkettiği önem bir türlü verilmez.
istanbulun_yedi_tepesi_nerelerdir
Çemberlitaş Tepesi: Çemberlitaş, Nuriosmaniye Camii ve Yeni Camii’nin bulunduğu tepe burasıdır.

Beyazıt Tepesi: Beyazıt Camii, üniversite ve Süleymaniye’nin bulunduğu bu tepe, Üniversite içinde kalan İtfaiye Kulesi’nin de yer aldığı tepedir.

Fatih Tepesi: Fatih Camii’yi içinde barındıran tepedir.

Yavuzselim Tepesi: Yavuz Selim Camii’nin bulunduğu tepenin Haliç’e bakan cephesi Yavuz Selim adı ile anılır.

Edirnekapı Tepesi: Edirnekapı Semtinde ki, Mihrimah Sultan Camii’nin yer almış olduğu bu tepenin bir diğer özelliği ise İstanbul’un en yüksek tepesi olmasıdır. Mihrimah Sultan Camii’nin, Bizans’ın Blakherna Sarayı’ndan kalan tek yapı olan Tekfur Sarayı ve Kariye Müzesinin de bulunduğu yer.

Kocamustafapaşa Tepesi: Kocamustafapaşa Semti’nin yer aldığı tepe Kocamustafapaşa Tepesi’dir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir