İstanbul’da gezebileceğiniz tarihi kiliseler!

İstanbul’da gezebileceğiniz tarihi kiliseler!

Yüzyıllar boyunca pek çok dine ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul, mimari yapıları, kiliseleri ve temsil ettiği değerler bakımından farklı bir öneme sahip…İşte sizlere İstanbul’da yüzyıllar boyunca birçok şeye tanık olmuş bu kiliselerden basedelim biraz…
St. Antony of Padua Katolik Kilisesi
İtalyan neo-gotik stilinde 1912 yılında inşa edilmiş olan kilise İstanbul Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde bulunuyor. Ayrıca İstanbul’da bulunan en büyük ve en kalabalık Katolik kesimi ne ait kilisedir.
Aya İrini Kilisesi
St. Eirene olarak da anılan kilisenin tarihi 4.yy’a uzanmaktadır. Topkapı Sarayının 1. avlusunda bulunan kilisede kültürel aktiviteler ve sergiler düzenlenmektedir.
St. Pierre Kilisesi
Karaköy semtinde Galata Kulesinin alt tarafında bulunan St.Pierre Kilisesi, 1841 yılında inşa edilmiş olup dört taraflı altarı ve basilica stili ile dikkat çekmektedir.
Sakızağacı Surp Asdvazazin Kilisesi
Beşiktaş semtinde bulunan bu kilise 1866 yılında inşa edilmiş bir Ermeni kilisesi, yapı da altarlar göze çarpıyor.
Aya İstefanos Bulgar Kilisesi
Bulgar Kilisesi olarak da anılılan kilise, Haliç’te Mürsel Paşa Caddesi üzerinde bulunuyor. Yapısında kullanılan demir kalıplar 1871 yılında gemilerle Viyana’dan getirilmiştir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir