İnsana benzerliğiyle ”yok artık” dedirten robot!

İnsana benzerliğiyle ”yok artık” dedirten robot!

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong elektronik fuarında Hanson Robotics tarafından üretilen Han isimli robot ilgi odağı oldu. Birçok özelliği bulunan bu robotun en dikkat çekici özelliği ise insanlara oldukça benzemesi. Bu robot, hemen hemen tüm insan mimiklerini taklit edebiliyor, gözlerinde ve göğüs bölgesinde bulunan kameralar aracılığıyla etrafında bulunan insanların yüzünü, cinsiyetini seçebiliyor, mutlu ya da üzgün olduklarını algılayabiliyor.
robot_han_insana_cok_benziyor
Robot Han, konuştuğu insanlarla göz teması da kurabiliyor ve karşılık olarak da tepkiler veriyor. Robotun yüzü, derisinin altında bulunan 40 ayrı motor ile kontrol ediliyor. Hanson Robotics şirket yetkilisi Grace Copplestone, bu insana benzeyen robot için otel/pansiyon gibi mekanlar, eğlence sektörü, tıbbi bakım alanı olmak üzere 3 ayrı pazarı hedef olarak gördüklerini belirtti.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Teknoloji

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir