Hindistan’nın Kültürel Mirasları

Hindistan’nın Kültürel Mirasları

Hindistan’ın engine kültürel çeşitliliği farklı tarz ve fiyatlarda, lüks bir otelin peluştan ibaret ortamlarından renkli pazarlara uzanan farklı ortamlarda bulabileceğiniz bir el sanatları hazinesine yol açmıştır.Hindistan’da, alışveriş deneyimini ülkenin dört bir köşesinden gelen dikkatle seçilmiş el sanatlarının satıldığı çok katlı, klimalı mağazalarda veya her gece kurulan tezgahlarda egzotik ürünlerin satıldığı yerel fuarlarda ya da caddeleri kaplayan, özel ürünler satan dükkanlarda yaşayabilirsinizindian-fabric. Büyük Hindistan alışveriş sahnesinin ayrılmaz bir parçası da tüm ülkede düzenli olarak gerçekleştirilen yerel fuardır; bu fuar ülkenin antik eserlerini çevreleyen kaldırım tezgahlarından, karanlık dükkanlardan oluşan pazarlarda yapılır.Aşağıda bir hediyelik eşya avcısı olarak veya bir uzman olarak alabileceğiniz en iyi ürünlere yer verdik.
KUMASLAR
Hindistan’ın bir çok sanayisinden birisi de, dünyanın en iyileri arasında yer alan ipek, pamuk ve yündür.İpekler arasında, Varanasi’den gelen sırmalı ipek kumaş en meşhurudur; diğer büyük merkezler ise Patna, Murshidabad, Kanchipuram ve Surat’ tır. Meşhur “düğümlü” tasarımlı Rajasthan kumaşı genellikle pırıl pırıl renklere sahiptir, Chennai kumaşı ise bir kaç yıkamadan sonra göz alıcı “kanama” etkisi ile bilinir.Ülke genelinde ipek ve kumaş karışımı olan, genellikle desenlerle dekore edilmiş “himroo” kumaşı bulunabilir.Kashmir başta şal olmak üzere güzel yünlü kumaşlar satar.
HALILAR
Hindistan dünyanın en büyük halı endüstrilerinden biridir, indian-carpetdünyanın dört bir yanındaki müzelerde antik el sanatının örnekleri görülebilir.Kashmir Acemlerden etkilenmiş olup halı yapımında uzun bir geçmişe sahiptir.Saf yün ve dokuma ipek halılar zarif bir şekilde yapılır, batıda ödeyeceğiniz ücretin çok altında buradan alınabilir.Her bir bölgenin kendi özelliği vardır, örneğin zarif, parlak renkli Tibet kilimleri en çok Darjeelin’de bulunur.
ELBISELER
Elbiseleri çok ucuza alınabilir, bazı dükkanlarda çok hızlı bir şekilde terziye diktirilebilir.Benzersiz kumaşlar arasından seçiminizi yapın; ipek, pamuk, himroos, sırmalı ipek kumaşlar, şifonlar, gümüş ve altın iplikler, pullar veya ikinci derece değerli taşlar…
MÜCEVHERAT
Özellikle Rajasthan (Kundan) geleneksel olarak ağır ve şaşırtıcı bir şekilde detaylıdır.Hindistan gümüş işçiliği dünyaca ünlüdür.Taşlar alınabilir ve monte edilebilir.Elmasların yanı sıra, diğer taşlar arasında lacivert taş, Hindistan yıldız rubileri, yıldız safirleri, ay taşları, deniz yeşili zümrüt ve elmaslar yer alır. Hyderabad incide dünyanın önde gelen merkezlerinden biridir.
NOT: 100 yıldan yaşlı antikaları ve sanat eserlerini, hayvan derilerini ve deriden mamul nesneleri ihraç etmek yasaktır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir