Hindistanda Müzeler ve Galeriler

Hindistanda Müzeler ve Galeriler

Son bir kaç yıldır, ülkedeki çağdaş sanat sahnesi yüksek profilden dikkatleri üzerine çeken, uluslar arası müzayadecilerin daha önce duyulmamış fiyatlar verdiği bir sahne halini almıştır.
Tüm Hindistan’ın en iyi sanatçılarının çalışmaları hemen hemen daima önceden satılır, ancak kimi zaman Yeni Delhi, Bombay, Chennai, Calcutta, Vadodara ve Thiruvananthapuram’daki sanat galerilerinde görülebilir. Zaman zaman bu şehirlerde sanat sergileri düzenlenir,solo ve grup gösterileri yapılır.art-galleryÜlkenin tamamındaki müzeler arkeolojik sahalarda gün ışığına çıkarılan bulgulara,minyatür tablolara, Hindistan’ın en iyi geleneksel el sanatlarına ev sahipliği yapar. Tabi ki,bunlar müzeden müzeye değişkenlik gösterir.Yeni Delhi’nin Ulusal Müzesi MS 5. ve 6. yüzyıllardan kalma bir dizi terakota figürüne ve Hint-Türk İmparatorluğundan kalma mükemmel kılıçlara ev sahipliği yapar.Yeni Delhi’deki El Sanatları Müzesi de Hindistan’ın yerel sanatlarının vitrinidir. Düzenli sergilerde tekstil ürünlerine, Kıyı Hindistan’dan gelen ahşap heykellere ve diğer tematik konulara yer verilir.
Jaipur’un kendi başına bir şaheser olan Şehir Sarayı Rajasthan’ın diğer kısımlarındaki müzeler gibi krala ait bir hatırlanmaya değer parçalara ev sahipliği yapar: Bikaner, Jodhpur, Jaisalmer, Alwar ve Bundi.Bunların her biri hükümdarları büyük sanat müdavimleri olan şahane eyaletlerdi,her bir eyalette farklı tarzlarda yapılmış minyatür tablolar bir çok müzeye ait zenginliklerin çekirdeğini oluşturur.Gujarat’da, Ahmedabad şehri bir dizi müzeye sahiptir. Shereyas Halk Sanatı Müzesi, Calico Tekstil Ürünleri Müzesi, Uçurtma Müzesi ve Kap-Kacak Müzesi Gujarat’ın zengin mirasından kısımlar gösterir.Vadodara’nın müzesi eski bir sarayda yer alır ve son derece nadir bronz heykelcikler barındırır.Kuzeyde, Jammu’nun iki müzesi hep beraber `Pahari’ olarak bilinen değerli bir minyatür tablo koleksiyonuna ev sahipliği yapar.Srinagar’ın S P Müzesi Hindistan’da 7. yüzyıl ila 11. yüzyıllar arasında Kashmir’in ayırt edici özelliği olan farklı bir tarzda yapılmış taş tanrı heykellerini görebileceğiniz tek yerdir.Bhopal müzesi çan metalinden döküm tekniğiyle yapılan dhokra figürlerini yapan Madhya Pradeshlilerin kabile yeteneklerini gözler önüne serer.art-gallery2Pune’nin Dinkar Kelkar Müzesi teması sanatta günlük yaşantıyı kutlamak olan yaşam boyunca topladıklarının sergilendiği bir müzedir.Hyderabad’ın en ünlü müzesi yine paha biçilemez hazineleri ve farklı nesneleri yan yana getiren kişisel bir kolleksiyon olan Salar Jung Müzesidir.Thiruvananthapuram da muhtemelen şehirde en çok fotoğrafı çekilen büyük bir binaya sahip bir müzeye ev sahipliği yapar. Içeride gösterilen nesneler oymah bronz tapınak figürleridir. Cochin Hollandalı’lar tarafından saray olarak inşa edilmiş veya yerel hükümdarlar tarafından inşa edilmiş otellerin olduğu bir dizi müzeye sahiptir.Calcutta da Mallick’in Sarayında yer alan kişisel bir aile koleksiyonu olan bir müze var. Kendi başına kocaman bir alan kaplayan bir konuyu kısaca anlatmak mümkün değildir. Ülkedeki her şehir klasik sanat, kabile sanatı veya halk sanatının sunulduğu bir müzeye sahip olacaktır

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir