Hindistan’da Macera Sporları

Hindistan’da Macera Sporları

Hindistan’ın engin coğrafi çeşitliliği açık hava macera sporları açısından büyük bir zenginlik sunuyor. Yeni başlayanından uzmanına her seviyeye uygun bir şey var. Hindistan yalnızca  açık hava sporları çeşitliğine sahip değil, buradaki fiyatlar da uluslar arası standartlara gore oldukça düşük. Seyahat acentaları ve tur operatörleri belli alanlarda uzmanlaşmış, gruplar ve kişiler için paketler sunuyor. Yazın, en kuzeydeki eyaletlerde yer alan dağlar odak noktasıdır. Jammu ve Kashmir, Himachal Pradesh, Uttar Pradesh ve Sikkim Himalaya dağlarının eteğinde yer alır, trekking sezonu Temmuz’tan Ekim ortasına kadar sürer, en iyi aylar Ağustos ve Eylül’dür.indian-sports-1
Rakım deniz seviyesinin üstünde 9,000 fit ile 14,500 fit arasındadır, trekking yapanların sadece fiziksel fitliğe sahip olmaları yeterlidir, önceden tecrübe sahibi olunması şart değildir. Ladakh’da, en düşük rakım deniz seviyesinden 11,000 fittir, oksijen azlığından dolayı ortama alışma zorunludur. Hindistan’daki trekking yollarının çoğunluğu ‘iç kısıımdadır’, ülkenin dış sınırlarından belli bir mesafede yer alır. Nadiren de olsa, trekking yapan kişinin iç sınırı geçmek istemesi halinde, ön izin alınması şarttır. Aynı zamanda, tüm yaz boyunca trekking yapılan eyaletlerin tamamında nehir geçişi yapılır. Ancak, bu spor için en popüler yer Rishikesh yakınlarındaki Ganga’dır. Burada da, özel acentalar rehber, eğitimli personel ve içinde şişirilebilir sal ve kaskların olduğu ekipman kiralama hizmetleri sunar. En mütevazisinden en lüksüne birçok kamp düzenlemesi mevcuttur ve sunulan hizmete dahildir. Rafting için en iyi sezon Nisan ile Eylül ayları arasındaki aylardır.Yazın Kashmir bir dizi daha az maceralı spor sunar. Srinagar’s Dal ve Nagin Gölünde su kayağı popüler bir eğlencedir.Bir tekne ve sürücüyle ekipman kiralanabilir. Acemiler için, hocalar rehberlik yapar. Water trekking bir teknede Kashmir vadisini araştırmak isteyenler için birebirdir. Yerel halkın shikara olarak bildiği bir gondol ile, turistler nehirlerde ve göllerde beş günlük bir yolculuğa çıkar. Yol boyunca uygun kamp alanlarında çadırlarda geceler geçirilir.Kashmir, Himachal Pradesh ve Uttar Pradesh’te alabalık tutulabilir.Balık sezonu tüm yaz boyunca surer. Balıkçılığın olduğu yerlerde kolaylıkla olta kiralanabilir veya alınabilir.indian-sports-3
Kış sporları Kashmir, Uttaranchal ve Himachal Pradesh’te çokça yapılır. Kayak genellikle Aralık ayının sonunda başlar ve Mart sonuna kadar sürer. Kashmir’de Gulmarg, Uttaranchal’da Auli, ve Himachal Pradesh’te Narkanda ve Manali çeşitli eğimlere sahip karlı kayak yollarına dönüşür. Bu yerlerden her birinde kayak asansörü bulunur, her zaman ekipman kiralanabilir. Kayak son yıllarda önemli bir cazibe merkezi olmuştur, çünkü Hindistan dünyadaki en ucuz kayak tatillerini sağlamaktadır. Başlangıç seviyesinde olanlara düşük eğimli kısa yollarda bireysel dersler veye grup dersleri verilir. Diğer taraftan, ileri seviye kayakçılar için de bir çok seçenek vardır.Gulmarg’ın yeni gondol teleferiği binlerce fitlik cetin yokuşlarda eğlenceli bir sürüş sağlıyor.Manali ve Gulmarg’da heli-skiing çok farklı ve karmaşık olduğu kadar düz sürüşler ve güzergahlar sunuyor. Bir helikopter bir grup ileri düzey kayakçıyı sayısız zirvelerden birine götürüyor, kayakçdar bu zirveden aşağı kaymaya başlıyor. Ekim ile Mart arasında altı ay boyunca, binlerce mil uzunluğundaki Hindistan’ın kıyı şeridi mükemmel sahil tatilleri sunar. Bu tatiller arasında sessiz,sakin bir tatil isteyenler için ideal olan gözlerden uzak,az ziyaret edilen sahiller ile birçok lüks tatil köyünün yer aldığı uluslar arası olarak bilinen tatil beldeleri bulunur,ancak buraların tamamında su sporları yapılır. Hindistan’ın kıyı eyaletlerinden her biri, Gujarat, Maharashtra, Goa, Karnataka, Kerala, Tamil Nadu, Andhra Pradesh ve Orissa birçok sahile sahiptir. Goa’dakilerin tamamı popülerdir, bir çoğunda sahilin üzerinde lüks oteller vardır, bir kaçında sörf ve yat yapmak mümkündür.
Orissa’daki Gopalpur – on – sea, Gujarat’daki Chorwad ve Ahmedpur Mandvi oldukça sakin sahillere örnektir.
Lakshadweep’ta her bir adayı çevreleyen lagünlerde kristal kadar berrak sularda rüzgar sörfü, şnorkelle yüzme ve tüple dalış yapılır. Rajasthan eyaleti deve safarileri şeklinde egzotik turlar sunar. Batı Rajasthan’daki Thar çölü çok eski bir maceraya ev sahipliği yapar. Her bir sürücüye bir tane olacak şekilde tur için develerden faydalanılır, tur bir gün sürer, tur için sabah erkenden yola çıkılır, gün sonunda dönülür. Aynı tema üzerinde geliştirilen at safarileri de Udaipur ve çevresinde son derece popüler olmuştur. Rajastan’ın Aravalli tepelerinde kalan kısmı coğrafi olarak çölün geri kalanından uzakta yer alır. Burada, bir zamanlar soylu arazi sahipleri bolca kale inşa etmiş ve kendilerine ait köylerde hisarlar yapmışlardır. Ülkede az bilinen ve ziyaret edilen bu saraylara bir at safarisi ile varılır. Doğal arazinin Hindistan’da ziyaretçilere sunduğu macera sporlarının yanı sıra, turistler hoşça vakit geçirebilecekleri aktivitelere de katılabilir. Bunlar genellikle daha çok eğlenceye yöneliktir ve daha ziyade şehirlerde yer alır.Golf ülkede önemli bir eğlence unsurudur ve çoğu şehirde en az bir adet golf sahası bulunur. indian-sports-2İngiltere dışındaki dünyanın en eski golf sahası Calcutta’dadır. Benzer şekilde, Gulmarg da dünyanın en büyük 18 delikli golf sahasına ev sahipliği yapar. Diğer yerlerin yanı sıra, ziyaretçiler Delhi, Bangalore, Chennai, Srinagar ve Shimla’da spor yapabilir. Malzemecilerin yanı sıra golf ekipmanları da kiralanabilir. Kuralları İngiltere’de yazılmış olsa da Polo’nun kökeninin Hindistan’a dayandığı rivayet edilir. Yalnızca metrolarda ve kışlalarda Hindistan Ordusu memurları tarafından oynanan oyun bir zamanlar Hindistan’ın önde gelen sporlarındandı. Şehirde geçirdikleri vakti eğlence sporlarıyla renklendirmek isteyenler balon turu,planörle uçma ve yelken kanat sporunun yapıldığı tesislere bir göz atmalıdır. Daha hafif seçenekler isteyenler ise briç ve bilardo gibi oyunlar için ideal olan klüplere bakabilir. Başta saray oteller ve tepelerde yer alan kulüpler olmak üzere kulüpler ziyaretçilere geçici üyeli sunmaktadır. Squash ve tenis gibi ağır sporlar ise otellerin ve kulüplerin kortlarında oynanabilir.Hindistan çeşitli ralli sporları için de uluslar arası bir pist haline gelmiştir, bazı etkinlikler popüler yıllık etkinlikler şeklinde düzenlenir. Bunun daha ilgi çekici bir şekli de çeşitli zamanlarda farklı yerlerde yapılan klasik araba rallileridir. Aynı şekilde,ziyaretçilere deniz yolculuğu da sunulur, Arap Denizinin spor için ideal olduğundan özellikle Bombay bu spora uygundur. Doğal olarak tüm tatil beldeleri su sporları sunar.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir