Hindistan’da Konaklama ve Mutfak

Hindistan’da Konaklama ve Mutfak

Hindistan’da dünyanın en lüks otelleriyle karşılaştırılabilecek delüks otellerden daha mütevazi cüzdanlara uygun hostellere kadar bir çok konaklama imkanı mevcuttur.   Büyük şehirlerde bir dizi delüks otel vardır, bunlar uluslar arası zincirlerin birer parçasıdır. Tüm önemli turist destinsyonlarında en az bir adet delüks otel vardır.Beş yıldızlı delüks olarak sınıflandırılan tesislerde merkezi klima, konusunu yerel sanat geleneklerinden alan ihtişamlı bir dekor, sağlık kulüpleri, Hint mutfağı, Kıta mutfağı ve Çin mutfağından oluşan yemek seçenekleri ve bir diskotek yer alır. İş şeyahati yapanlara yönelik tesisler sekreterya hizmetleri, telgraf ve mini konferans odaları gibi hizmetler sunar. Teleks ile veya bir seyahat acentası vasıtasıyla uluslar arası olarak delüks otellerde rezervasyon yaptırabilirsiniz.indian-hotels
Her bir büyük şehirde çok çeşitli ucuz oteller bulunur. Sundukları olanaklara gore sımflandırılan bu oteller, dört yıldızlı oteller ile tek yıldızlı oteller arasındaki otellerdir.Bütçe aralığında mükemmel bir seçim de normalde uygun yerlerde yerleşik olan ve konfor standartları tek olan hükümet tarafından işletilen otellerdir.  Sahil otelleri her zevke ve bütçeye uygundur. Lüks oteller önemli noktalara inşa edilmiştir, dekorları ortamı geliştirir, mutfakları yerel deniz ürünü spesiyalitelerine odaklıdır.Basit kıyı otelleri ve kulübeler uygun bütçeli hizmetler sunar.Hill resort otellerinin esas özelliği ev ortamı gibi rahat olmalarıdır. Çam panelli ve merkezi ısıtmalı delüks oteller yıl boyurıca açıktır, ucuz oteller ise genellikle yaz boyunca açıktır.Kıyı şeridindeki ucuz otellerin çoğu trekking yapanlara hizmet verir. Bu yerlerde, trekking için kapsamlı düzenlemeler yapılabilir, ekipman kiralanabilir. Kıyı otelleri genellikle mevsimliktir.Gayet makul ölü sezon fırsatları sunulur.Sakin çevreyle birlikte bu fırsatlar mükemmel bir tatil imkanı sunar. Koruma alanları da bir diğer tatil türüdür.Oyun parkının içinde olmasa dahi yakınında yer alan koruma alanı otelleri özellikle vahşi yaşam meraklarına hitap eder ve ilgili tüm hizmet türlerini sunar. Bir zamanlar birer kraliyet şehri olan bu eyaletlere yapılan ziyaretin en ilginç özelliği bir saray otelde konaklamaktır.Bunların bir çoğu Rajasthan ve Gujarat eyaletlerinde yer alsa da, Karnakata’daki Mysore ve Kashmir’deki Srinagar da saray otellere ev sahipliği yapar. Eski hükümdarlar saraylarını krallara layık bir ortamda modern hizmetler sunan özenle yenilenmiş otellere dönüştürmüştür.Bazı saray otelleri aileler tarafından bazıları ise uluslar arası otel zincirleri tarafından işletilmektedir.Kashmir’e yapacağınız ziyaret bir yüzen ey’de kalmadan tamamlanmış sayılmaz.Srinagar’ın Dal ve Nagin göllerinde demirleyen yüzen evler iki veya üç yatak odalı, ağaç panelli ve basma kumaş döşemeli otellere benzer.
Mutfak
Hindistan’ın unutlmaz aroması yalnızca sıcak havadaki yasmin ve güllerin ağır kokusu değildir. Hindistan mutfağı için, özellikle körü hazırlarken baharat kokusu da oldukça önemlidir. `Köri’ baharat sosu anlamına gelen İngilizce ‘kari’ kelimesinden türemiştir.Bir sanatçının boya paleti gibi, Hindistan mutfağı meşhur kombinasyonlar veya ‘`masalalar” yapabileceğiniz aşağı yukarı yirmi beş baharata sahiptir.Bu baharatların bir çoğu tıbbi özellikleriyle de bilinir.indian-food
Geniş manada konuşacak olursak, et yemekleri kuzeyde yaygındır,özellikle,Rogan Josh (körili kuzu), Gusthaba (baharatlı yoğurtlu köfte) ve leziz Biryani (portakal aromalı, şeker ve gül suyu katılmış pirinç üzerinde tavuk veya kuzu eti) çok meşhurdur.Mughlai mutfağı zengin, bol baharatlı ve ceviz ve safranın bolca kullanıldığı bir mutfaktır. Güneyde, köri en çok kullanılan sebzedir.Bhujia (sebzeli köri), Dosa, Idli ve Sambar (pirinçli gözleme, turşulu hamur köftesi, sebze ve mercimek).Batı sahilinde ise, çok geniş bir balık ve kabuklu deniz hayvanı yelpazesi vardır, Bombay ördeği (körili veya kızarmış bomnloe balığı) ve baltataş balığı (Hindistan alabalığı) bunlardan yalnızca ikisidir.Balık Dahi Maachi’de de (zerdeçal ve zencefil ile baharatlandırılmış yoğurtta körili balık) görüldüğü üzere balık BengaliHindistan mutfağının çeşitliliği çok geniştir,renkli ve aromatiktir,en lüks otellerde dahi fiyatlar son derece makuldur.Dünyanın en popüler üçüncü mutfağı olması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir