Hindistan’da Fuarlar ve Festivaller

Hindistan’da Fuarlar ve Festivaller

Hint takvimi festivallerle doludur; doğru zamanda doğru yerde olursanız, her gün bir festivalle karşılaşmanız mümkün. Güneyin mahsul festivalleri, Bombay’da Ganesh’in batması, Puri araba festivali, Kerala’da yılan tekne yarışları, Delhi’de Cumhuriyet Günü… her bölge, her din kutlayacak bir şeye sahip. Aşağıda büyük festivallerden bir seçki yer alıyor, ancak sayamadığımız bir çok festival daha var; detaylara yerel Hindistan Turizm Danışma Ofislerinden ulaşabilirsiniz.
Ocak / Şubat
Gujarat’taki Ahmedabad’da düzenlenen Uluslararası Uçurtma Festivalleri, Rajasthan, Pongal’daki Bikaner Festivali:hindistan-ucurtma-festivali Genellikle Tamil Nadu, Andhra Pradesh ve Karnataka’da, (Tamil hasat festivali) Cumhuriyet Günü: 26 Ocak. (Büyük Ordu Geçidi ve Dansçıların Töreni vs. Delhi). Vasant Panchami: Ulusal (Genellikle Doğu bölgesinde): Hindu – Güzel Öğrenme Tanrıçası Saraswati’ye atfen. (Kadınlar sarı elbiseler giyer). Yüzme Festivali: Madurai: 17. hükümdarın doğumgünü; ilahilerin ortasında Mariamman Teppakulam Havuzunda dekore edilmiş tapınak tanrıçalarını taşıyan son derece detaylı ışıklandırmalara sahip filikalar. Id-U1- Zuha: (Bakri id): Müslüman, Ulusaş: Hindistan’da İbrahimin kurbanının anısına en çok kutlanan İslami bayram.
Şubat / Mart
Surajkund Craft Mela (Delhi yakınlarında Surajkund), Uluslararası Yoga Haftası(Rİshikesh), Çöl Festivali (Jaisalmer, Rajasthan), Taj Mahotsav (Agra – UP), Nagaur Fuarı (Nagaur – Rajasthan), Deccan Festivali (Andhra Pradesh).
Shivratri: Ulusal Hindu Tanrısı, Lord Shiva’ya dinsel ibadet. Oruç ve şarkı söyleme. Chidambaram, Kalahasti, Khajuraho, Varanasi ve Bombay’da özel kutlamalar. Holi: Genellikle kuzeyde, popüler adıyla renk festivali. Baharın Gelip Çatması. Canlı ve renkli su ve pudraların atılması. (Resmi Tatil). Mardi Gras: Goa; Büyük perhiz boyunca genellikle üç gün. Bu karnavalda eşsiz kutlamalar. Ramnavmi: Ulusal; (Rama’mn doğuşu, Vishnu’nun vücut bulması). Geçit töreni yapılmaz.yoga-weekOyunlar ve yerel tiyatrolar. Muharrem: Müslüman. İmam Hüseyin’in şehit olmasının anısına. Kaplan dansçılar renkli replikalarla geçit töreni yapar. Lucknow’da renkli bir şölen.
Mart / Nisan
Khajuraho Dans Festivali (Khajuraho, Orissa), Mahavir Jayanti: Ulusal: Jain festivali; 24ncü ve son Tirthankara olan Mahavira’nın doğuşu, Paskalya bayramı: Kutsal Cuma / Ulusal Paskalya Pazarı.
Nisan / Mayıs
Baisakhi: Kuzey Hindistan, Batı Bengal ve Tamil Nadu; Hindu Solar Yeni Yıl. Bhangra dansı. Kadınlar sarı elbiseler giyen Pooram: Trichur: Yeni Ay. Tapınağın etrafında dönen, tören şemsiyeleri taşıyan çok sayıda filin gösterisi; gece yarısı havai fişek gösterisi. Meenakshi Kalyanam: Madurai: Meenakshi’nin Lord Shiva ile evliliği. Renkli tapınak festivali. Dev bir savaş arabasının taşıdığı tanrılar. On günlük festival. Fuar: Rajasthan: Urs Ajmer Sherif. Ajmer, Sufi’ye ithafen 6 günlük dini, kültürel ve ticari fantezi müzik.
Haziran / Temmuz
Hemis Festivali (Leh-Ladaldı), Rath Yatra: Genellikle Orissa. Lord Jagannath Rath-Yatra(Evrenin Kralı) şerefine düzenlenen en büyük tapınak festivali. Binlerce hacı tarafından Puri tapınağından çekilen üç devasa savaş arabası. Ramnagar (Varanasi yakınları), Serampore (Calcutta yakınları) ve Jagannathpur’da (Ranchi yakınları) daha küçük çaplı festivaller düzenlenir.
Ağustos / Eylül
Nehru Ödüllü Tekne Yarışı (Kerala), Bağımsızlık: (15 Ağustos), Ulusal: Bağımsızlık Günü. Başbakan Delhi Red Forttan halka hitap eder.
Janmashtami: Ulusal, özellikle Agra, Mumbai ve Mathura; Lord Krishna’nın doğum günü. Onam: Kerala’nın Hasat Festivali; Kerala’mn bir çok bölgesinde yılan şeklindeki görkemli tekne yarışları. Ganesh Chaturthi: Temel olarak Pune, Orissa, Mumbai, Chennai, fil başlı Tanrı Ganesh’e atfen. Suda batırılan tanrıçanın dev modelleri. Renkli, özellikle Bombay’da suya batırma gününde ziyaret etmeye değer.
Eylül / Ekim
Dussehra Ulusal: Ülkedeki en popüler festival, ülkenin farklı bölgelerinde farklı şekillerde kutlanır.dussehra Kuzeyde ve özellikle Delhi’de (burada Ram Lila olarak bilinir) oyunlar ve müzik Rama’nın yaşantısını anımsatır; Kullu’da festival aynı zamanda renkli bir kutlamadır. Bengal’de ve Doğu Hindistan’ın bir çok bölgesinde, Durga Puja olarak bilinir, Güney’de Navratri olarak bilinir. Fuar, Himachal Pradesh: Kullu Vadisi, Dussehra ile rastlaşır (10 gün). Gandhi Jayanti: Ulusal: Mahatma Gandhi’nin doğum günü. Diwali: Ulusal: Hindistan’da en canlı ve en renkli festivallerden biri. Bazı bölgelerde, Yeni Hindu Yılının başlangıcına işaret eder. Doğu Hindistan’da, özellikle tanrıça Kali’ye ibadet edilir; başka yerlerde, çok saygı duyulan refahın tanrıçası Lakshmi’ye ibadet edilir. Her yerde, mükemmel aydınlatmalar ve havai fişekler vardır.
Kasım / Aralık
Sonepur Mela (Sonepur-Bihar), Hampi Festivali (Hampi-Karnataka), Id-Ul-Fitr (Ramazan Bayramı): Müslüman, Ulusal: Kutsal Ramazan ayının bitişinin kutlanması. Bihar: Dünya’daki en büyük büyükbaş hayvan fuarı; bir aylık sonepur, Patna; Ganj nehrinin kıyılarında. Pushkar Mela: Ajmer, Rajasthan yakınlarında Pushkar. Önemli ve renkli. Kilometrelerce uzaktan gelen Rajputların katıldığı deve ve büyükbaş hayvan fuarı. Deve yarışları ve akrobatlar vs.
Shilpgram Crafts Mela (Udaipur – Rajasthan), Kurukshetra Festivali (Kurukshetra, Haryana), Konark Dans Festivali (Konark – Orissa), Gurpurab: Genellikle Kuzey Hindistan’da, Sihlerin ilk Gurusu ve Sihizmin ruhani öğreticisi Guru Nanak’m doğumgünü. Yılbaşı: Ulusal: Tüm Hindistan’da en çok kutlanan gün.
Özel Etkinlikler / Fuarlar
Kumbh Mela: En eski ve en önemli Hindu festivali. Her üç yılda bir, kumbh-meladört kutsal şehirden birinde gerçeldeşir; Maharashtra’da Nasik, Ujjain (MP), Hardwar (her ikisi de UP’de). Kutsal Ganj Nehrine girip çıkan milyonlarca hacı bu etkinliğe katılır. Simsastha Kumbha Mela 1 Nisan – 5 Mayıs 2004 tarihleri arasında Ujjain’de gerçeldeşecektir.
Önemli Turistik Festivaller
Ocak: Uçurtma Festivali -Ahmedabad, Bihu Festivali-Guwahati, Şubat: Suraj Ku.nd Crafts Mela, Suraj Kund (Haryana5, Taj Mahotsav-Agra, Yoga Festivali- Rishikesh, Çöl Festivali-Jaisalmer. Mart: Khajuraho Dans Festivali- Khajuraho. Nisan: Baisakhi-Anandpur Sahib (Punjab), Temmuz: Hemis Festivali- Ladakh, Ağustos: Onam Festivali- Kerala ,Eylül: Ganapati Festivali-Pune, Tarnetar Fuarı-Tarnetar (Gujarat),Ekim: Dussehra-Kullu, Marwar Festivali- Jodhpur, Kasım: Pushkar Fuarı-Pushkar (Rajasthan), Lucknow Festivali-Lucknow, Aralık: Yılbaşı, Konarak Dans Festivali- Konarak
Not: Yukarıdaki festivallerin yanı sıra, bölgesel öneme sahip, eşit derecede ihtişam ve rankle kutlanan binlerce festival ve fuar vardır. Daha fazla bilgi ve festival tarihleri için, lütfen en yakınınızda bulunan Hindistan Turizm bürosu ile irtibata geçin veya İnternet sitemizi veya Hindistan’la alakalı diğer internet sitelerini ziyaret edin.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir