Hindistan Dünya Mirasları

Hindistan Dünya Mirasları

Hindistan antik bir tarihe sahip zengin bir mimari mirasa ev sahipligi yapar. Eserler, mükemmel tapınaklar ve nefes kesen bölgeler… Hindistan ziyaretçilerin nefesini kesmeye devam ediyor. Prestijli eserleri ve doğal güzellikleri arasında, onaltı kültür ve beş doğa alanı halihazırda UNESCO Genel Konferansı tarafından Dünya Miras Alanları olarak kabul edilmiştir. Bu bölgelerin mükemmel bir ilgiye ve evrensel bir değere sahip olduğu, korunmalarının tüm insanlık için önem arz ettiği bilinir.
Humayun Mezarı (Delhi) 2. Moğol imparatoru Humayun’un Mezarı karısı Haji Begum tarafından 16. yüzyılın ortasında inşa edilmiştir. Qutab Minar ve ilgili anıtlar (Delhi)Qutub-Minar Qutab Minar 73 metre uzunluğuna bir zafer kulesidir, Qutab-ud-din Aibak tarafından 1193 yılında yapılmıştır.
Tac Mahal (Uttar Pradesh) Moğol imparatoru Şah Cihan bu eseri 1631 ila 1648 yılları arasında sevgili karısı Mümtaz Mahal anısına yaptırmıştır.
Agra Fort (Uttar Pradesh) Imparator Akbar MS 1565 yılında Agra fort’un temellerini atmıştır. İnci camiğine ve Cihangir Sarayı veya Has Mahal Şah Cihan tarafından inşa edilmiş birçok önemli esere ev sahipliği yapar.
Fatehpur Sikri (Uttar Pradesh) Moğol imparatoru Akbar Fateh_pur Sikrryi 16, yüzyılda imparatorluğun başkenti olarak seçmıştir. Hem mimari hem de sanat denemeleri yapmış ve kendi fikirlerini ve vizyonunu ifade eden bir şehir inşa etmiştir.
Ajanta Mağaraları (Maharashtra) Ajanta’dalci Budist mağara tapınakları Hindistan’ın en görkemli tablolarından bazılarını içerir.
Mö 200 ila MS 600 yılları arasında 29 mağara kazılmıştır.
agra-fort
Ellora Mağaraları (Maharashtra) Ellora’dalci Budist, Hindu ve Jain mağara tapınaklarıAjanta-Magaraları MS 600 ila 1000 yılları arasında kazılmıştır ve Aurangabad’dan 301cm yükseklikte bir bayırda kayanın içerisinde yan yana kazılmış 34 manastır ve tapınağa sahiptir.
Elephanta Mağaraları (Maharashtra) Elephanta Adasındaki kayadan kesilmiş dört tapınağın MS 450 ila 750 yılları arasında kazıldığı düşünülmektedir. Ana mağara Parvati ile evliliği, Andhakasura’yı öldürmesi dahil Lord Shiva’ya ilişkin büyük panellerden ve altı metre boyundaki üç başlı Trimurti’den oluşur.
Goa’nın Kiliseleri ve Manastırları (Goa) Goa 16. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında Portekiz egemenliginde kalmıştır. Bom Jesus Bazilikası, Saint Monica Se Katedrali, 17. yüzyıldan kalma Saint Cajetan Kilisesi ve St. Augusitıne manastırı dahil bir çok Kilise ve Manastır mevcuttur.
Khajuraho’dalci Eserler Grubu (Madhya Pradesh) Khajuraho tapınakları mükemmel ortaçağ mimarisinin iyi örnekleridir ve 10. yüzyılda Chandela Kralı tarafından inşa edilmiştir.
Sanchi’deki Budist Manastırı (Madhya Pradesh) imparator Ashoka Great Stupa tapınağını inşa ettirmiş ve Hindistan’da Budizmin büyümesi ve yayılmasını sembolize eden bir direk diktirmıştir.
Güneş Tapınağı, Konarak (Orissa) Büyük Konarak tapınağı Güneş Tanrısıgünes-tapınagı Surya’nın Bengal Körfezinin çalkantılı dalgalarından çıkmış gibi duran dörtnala giden 7 atın çektiği 12 çift oyma tekere sahip devasa savaş arabası olarak kabul edilmiştir. 13. yüzyılda Kral Narasimha tarafından inşa edilmıştir.
Hampi’deki Eserler Grubu (Karnataka) Son büyük Hindu krallığı Vijayanagar’ın son başkenti Pattadakardaki Eserler Grubu (Karnataka) Pattadakal tapınak kompleksi 8. yüzyılda Vilcramaditya Irnin hükümdarlığında Chalukyas’ın yaratacılığının kanıtlarını taşır. Mammalapuram’daki Eserler Grubu (Tamil Nadu) Mammalapuram tapınakları 6-9. yüzyılda inşa edilmiş olup, Kıyı Tapınağı ile tanınır. Pallava esnafına vakfedilmiştir.
Manas Ulusal Parkı (Assam) 1928 yılında kurulan bu alan benzersiz bir biyoçeşitlillğe sahiptir ve Hindistan’ın nesli tehlikede olan vahşi hayvanlarından 19’u burada bulunur.
Keoladeo Ghana Ulusal Parkı (Rajasthan) Bu park bir zamanlarda Mihracelerinulusal-park ördek avlama alanıydı. Günümüzde, Afganistan, Çin ve Sibirya’dan göç eden çok sayıda sucul kuşun kışı geçirdilderi önemli alanlardan birini teşkil etmektedir. Nesli tükenmekte olan Sibirya turnası dahil Park’ta 364 kuş türü kaydedilmiştır.
Sundarbans Ulusal Parkı (Batı Bengal) Ganj dağları dünyanın en büyük deltasını oluşturur, Kolkata’nın 100 km güneyinde yer alan engin hindistan sakız ağacı, bataklıktan 2585 km’lik bir yaban alanı kapsar. Kaplan Projesinin bir parçası olarak, Sunderbans Hindistan parkları arasında en yüksek kaplan popülasyonuna sahiptir.
Nanda Devi Ulusal Parkı (Uttaranchal) Merkezinde Nanda Devi bulunan, Himalaya zirveleriyle çevrili benzersiz bir canlı küreye sahip bu park Ibex, Kar leoparı dahil nesli tükenmekte olan bazı fauna ve flora türlerine ev sahipliği yapar.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir