Her köşesi tarihi bir yer Kars!

Her köşesi tarihi bir yer Kars!

Kars denildiğinde ilk akla gelen Sarıkamış Harekâtı’nın gerçekleştiği 90 bin şehit verdiğimiz acı bir savaştır. İkinci akla gelen ise kış mevsiminin çok ama çok sert geçmesidir. Mevsimsel özelliğinin yanı sıra daha çok ilgileneceğimiz konu olan tarihi dokusunun zengin olması şaşırtmamalıdır. Kars’ın merkezinden ilçelerine kadar köşe bucak tarihi en derin hissedebileceğiniz dolu dolu gezilecek yerler vardır. Kars’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken birkaç yerden bahsedeceğiz.
Kars-resimleri
Kars’ın birçok noktasında bulunan heykeller Anadolu’nun tarihi dokusunu yansıtan eserlerle doludur. Ünlü heykeltraş Mehmet Aksoy’un bu eserlerine şehir turunda rastlayacaksınız. Söz sokaklardan açılmışken Kars’ın sokaklarını gezerken çevreyi iyi gözlemleyin. Kars’ın tarihi dokularını yansıtan mimarideki yapıları görülmeye değer. Defterdarlık binasının bulunduğu köşe ve o muazzam tarihi binanın önünden gelip geçenleri izlemek paha biçilemez. Hazan sarısı, taşla örülü bir Rus yapısı ama eskiden defterdarlık olarak kullanılırmış. Birde Kars Kalesi… Bu tepeye çıkmadan Kars’ı gördüğünüzü gezdiğinizi sakın düşünmeyin. Şehrin incisi 12 Havariler Kilisesi, nam-ı diğer Kümbet Camii‘ni de ziyaret etmeden dönmeyin. Aslında Camii’den ziyade tarihinde Hristiyan dinine mensup insanlar için büyük bir öneme sahip kutsal olan 12 Havariler’i anmak için yapılan bir anıttır. Fakat Müslüman egemenliğine geçtikten sonra diğer birçok klise gibi buranında ismi değiştirilerek Camii olarak kullanılmaktadır.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir