Hayrete düşüren ülke sınırları

Hayrete düşüren ülke sınırları

Dünyadaki tüm ülkeler, büyük zorluklar yaşayarak kazandığı topraklarını oldukça ilginç şekillerde koruyabiliyor. Haberimizi incelediğinizde sizde bu ilginç sınır yerlerine çok şaşıracaksınız.

Hollanda-Belçika sınırı: Hollanda’da bulunan Baarle-Nassau ve Belçika’da bulunan Baarle-Hertog belediyeleri oldukça ilginç bir sınır komşusu. Baarle-Hertog kasabasının 26 ayrı bölgesi, Hollanda tarafında bulunan Baarle-Nassau bölgesinde yer alıyor. Baarle-Nassau belediyesinin bazı yerlerinde bazen bir mahalle, bazen de sadece bir  sokak Belçika’ya ait olabiliyor. Bu yüzden de sabah sporunuza Belçika’da başlayıp Hollanda’da tamamlayabilirsiniz. belcika_hollanda_siniri
Derby Line, Vermont (ABD – Kanada) sınırı:  Derby Line kenti, Amerika ve Kanada arasında geçen Vermont eyaletinde bulunuyor. Bu sınır yüzünden sokaklar ve evler iki ayrı ülkeye ayrılabiliyor. Hatta bazı evlerin iki ülkede de ayrı odaları bulunabiliyor. Örneğin evin içinde ABD sınırı içinde kalan kısımda mutfak, Kanada tarafında kalan kısımda salon bulunabiliyor.
kanada_amerika_siniri
Cooch-Behar Sınırı (Hindistan-Bangladeş):  Dünyanın en ilginç sınır çizgilerinden biri de Cooch-Behar’ta bulunuyor. Haritalara bakınca şaşkınlık veren sınır çizgisi, çok ilginç sorunlar da çıkarabiliyor. Hindistan’ın Balapara Khagrabari kasabası, Bangladeş ülkesi tarafından çevrilmiştir. Ancak bu bölge içinde bulunan bir diğer bölge de Bangladeş’e ait olarak kabul edilir. Bu Bangladeş bölgesi de Hindistan toprakları olan Balapara Khagrabari kasabası tarafından çevrilmiştir.
hindistan_banglades_siniri

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yaşam

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir