Havana Küba

Havana Küba

Küba ve Havana uzun zaman kapalı kapılar ardında bir ülkeydi. Kısa tarihine uzun hikâyeler yazıldı, anlatıldı Küba ve Havana’nın. Bize zaten uzak bir ülkeydi, devrim sonrası hepten uzak oldu. Ta ki Alman yönetmen VVim Wenders, Bueno Vista Social Club’ı yapana kadar. Film sonrası dikkatler Küba’ya çevrildi. İhtişamlı sokaklarında dans eden kadınlara, serenatlar yapan erkeklere takıldı gözler. Chan Chan, Hasta Siempre ezberlenir oldu. Omara Portuondo, İbrahim Ferrer, Ruben Gonzâles, Compay Segundolu Buena Vista Social Club turnelere çıktı. Yetmedi Reinaldo Flrenas kitapları, Bebo Valdes albümleri alındı teker teker.
havana
Ve Küba ve Havana ile ilgili cümleler “Fidel Castro ölmeden mutlaka gitmeli” diye bitirildi.Filmler, albümler, sokaklar, insanlar… Yetmezdi… Nüfusun tamamının okuma yazma bildiği, pek çoğunun üniversite mezunu olduğu, bütün çocukların günde bir litre süt içebildiği, gençlere ve çocuklara sınırsız eğitim hakkı tanındığı… Elektriğe, suya kimsenin para ödemediği, istisnasız herkesin sağlık hizmetlerinden sınırsız yararlandığı… Anlatmayacağım bunları uzun uzun. Dahası çocuklara çok önem verildiğini, öyle ki sokaklarda dilenen, çalışmaya zorlanan tek çocuk görmeyeceğinizi de yazmayacağım…
havana-küba
Diyeceğim şu ki; Havana hâlâ orada, aynı şekilde duruyor. Koloni döneminden kalma o ihtişamlı binalar, yaşı yarım asrı aşkın otomobiller, sanatla süslü sokaklar, devrime, aşka olan inançlarını yüzlerinde taşıyan insanları, her köşeden yükselen müzikleri ve Karayipler’in muhteşem doğasından payına düşen güzellikleri, tabi ki mohitosu ve purolarıyla.
Evet, ‘sonsuza kadar Havana’; ama Fidel ölmeden en az bir kez gidip görmeli ki, “yeniden Havana” diyecek zamanlar kalsın önümüzde.
NE NEREDE YENİR, İÇİLİR?
küba
EL TEMPLETE RESTAURANT: Deniz ürünleriyle ünlü. Şaraplar güzel.
FLORIDATA: Hemingway’in takıldığı mekânlardan. Daiquiri’si ile ünlü. www.floridita-cuba.com
LA BODEGUITA DEL MEDIO: Dünyanın ilk mohitosunun yapıldığı bar. Yemekler güzel. Tüm gün dolup taşıyor.
EL ALJIBE: Özellikle tavuk, pirinç pilavı ve fasulyesiyle meşhur.
CASA DE LA MUSICA OF MIRAMAR: Gece kulübü.
GAFE TABERNA BENNY MORE RESTAURANT: 1772 yılında kurulan yer çok ünlü.
EL PATIO RESTAURANT: Şehrin en güzel meydanlarından Katedral Meydanı’nda.
SALON ROJO DEL CAPRI: Şehrin gözde gece kulüplerinden.
LA TERRAZA DE GOJIMAR: Hemingway’in, İhtiyar BalıkçI’sını yazdığı Cojimar Köyü’nde yakın arkadaşı Gregorio Fuendes ile sürekli takıldığı liman manzaralı lokanta. Deniz mahsullü paella’sı muhteşem.
LA GUARDIA: Havana’nın bilinen en eski lokantalarından, ıstakozlu paella süper www.laguarida.com
EL TURQUINO: Dans edebileceğiniz ve dans izleyebileceğiniz bir mekân; geç saatlerde gitmek gerek.
PARTAGAS: Ünlü Küba purolarının üretildiği fabrika. Rehber eşliğinde gezilebiliyor. Ayrıca fabrika mağazasından puro satın almak mümkün.
GLUB HABANA: Havana’nın biraz dışında, denize, havuza girmek, sahilde yemek için ideal.
CASA DE LA MUSICA DE GALIANO: Gece kulübü
Kaynak: Levent ÖZÇELİK – Havana

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir