Hava yolu psikolojisi tat alma algımızı nasıl etkiliyor?

Hava yolu psikolojisi tat alma algımızı nasıl etkiliyor?

Herkesin dilinde olan uçak yemekleri kötüdür algısı aslında yemeklerle ilgili değil, bizimle ilgili. Deneysel Psikoloji Dergisi‘nin yaptığı son araştırma insan psikolojisi hakkında ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmaya göre yüksek sese maruz kalan insanlar bazı tat algılarında değişiklikler yaşıyor. Yani tatlı bir yiyecek sese maruzken daha tatsız, ekşi ya da tuzlu yiyecekler ise sanılanın aksine daha fazla hissediliyor.
uçak_yemekleri_1
Deneysel Psikoloji Dergisinin İnsan Algıları Performansı adını verdiği bu çalışmada 48 katılımcı hem ses yalıtımlı bir odaya, hem de içerisinde kabinde maruz kalınan sesin benzeri olan bir sese maruz kalarak aynı yiyecekleri tattı. Sonuç olarak deneklerin kulaklarındaki sinirler ile bağlantı kuran sesler yüzünden tat algılarında yüzde 10 ile 15 arasında bir kayıp olduğu belirtildi.
uçak_yemekleri_2
Yemek tadı ile ilgili algıların değişiminin en ilginç örneği ise Lufthansa Hava yolu şirketi tarafından fark edilmiş. Lufthansa Alman yolcuları birayı daha çok sevmelerine rağmen uçakta domates suyunu daha fazla tüketmişler.
uçak_yemekleri_3

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Tatil Haberleri

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir