Harçsız öğrenci pasaportu nedir? Kimlere verilir?

Harçsız öğrenci pasaportu nedir? Kimlere verilir?

Öğrenci pasaportu aslında standart bordo pasaport ile aynı şey. Tek farkı öğrencilerin harç ödemekten muaf olması. 25 yaş altı tüm öğrenciler herhangi bir sebeple yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabiliyor. Fakat harçsız öğrenci pasaportu çıkartmak için sadece 25 yaş altı olmak yetmiyor, harçtan muaf olmak için mutlaka öğrenci olmanız gerekiyor. Açık öğretim öğrencileri de harçsız pasaport alabilmektedirler. Gerekli belgeler ise şöyle;
*Üzerinde TC numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının aslı
*2 adet biyometrik fotoğraf (Biyometrik fotoğraf vesikalık fotoğraftan farklıdır, gittiğiniz fotoğrafçıda pasaport için fotoğraf çektirdiğinizi belirtmeniz gerekebilir.)
*Anlaşmalı bankalardan alınacak pasaport bedeli dekontu ( https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices adresinden pasaport ücretlerine ve anlaşmalı bankalara ulaşabilirsiniz.)
*Öğrenci Belgesi

Bir öğrenci olarak yukarıdaki belgeleri topladıktan sonra, sıra randevu tarihi almaya geliyor. Randevunuzu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü online başvuru sayfasından alıyorsunuz.
Yurtdışında öğrenci ise; yurtdışında başvuru yapacaksanız geçerli öğrenci belgenizle T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Yine yurt içinde başvuru yapacaksanız yurtdışından aldığınız onaylı öğrenci belgesinin orijinali ve belgenin yeminli tercüman tarafından yapılmış Türkçe tercümesini de belge dosyanıza ekleyerek başvuru yapabiliyorlar. Randevu gününüzde, gerekli belgelerle birlikte seçtiğiniz nüfus müdürlüğüne giderek, harçsız öğrenci pasaportu başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtdışı Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir