Hamur işi yaparken yardımcı olacak tüyolar!

Hamur işi yaparken yardımcı olacak tüyolar!

Hamur işi yemekler, kültürümüz ve günlük alışkanlıklarımız sebebiyle hayatımızda büyük yer kaplar. Altın günlerinde, yemeklerde, iftarlarda misafirlere sunulan yiyeceklerden çoğu hamur işi yemeklerdir. Size sunduğumuz tüyolarla artık hamur işi yapmak daha kolay olacak;
* Tepside yufka böreği hazırlarken, daha leziz ve kıvamında olmasını istiyorsanız; böreği hazırlayıp pişirmeden önce buzdolabında birkaç saat bekletin.
hamur_isi_yaparken_yardimci_olacak_tuyolar
* Hamur işlerinde ölçüm önemlidir. Malzemelerin türünde veya oranındaki çok ufak değişiklikler çok büyük farklılıklara yol açıp sizi üzebilir. Bu nedenle mutlaka ufak bir mutfak tartısı edinin ve malzemelerinizi mümkünse ağırlıklarıyla ölçün.
* Oklavanız yoksa hamur açmak için cam şişe kullanabilirsiniz.
* Kahvaltı ya da çay saati için hazırladığınız hamur kızartmalarının daha lezzetli olmasını istiyorsanız, hamura eklediğiniz kabartma tozuna biraz toz şeker ilave edin.
hamur_isi_yaparken_yardimci_olacak_tuyolar_3
* Keklerin üstünün düz olması için ıslak bez kullanın.
* Tarifinizde şekersiz çikolata gerekiyorsa, evde şekersiz çikolata yoksa ve sizin de aceleniz varsa, onun yerine 3 yemek kaşığı kakao ve 1 yemek kaşığı erimiş tereyağını karıştırarak 30 gramlık şekersiz çikolataya denk olacak bir karışım elde edebilirsiniz.
hamur_isi_yaparken_yardimci_olacak_tuyolar_2
* Un ve nişasta türü malzemeyi nereden kullanırsanız kullanın mutlaka elekten geçiriniz ki topak topak kalmasın.
* Jöleyi pişirdikten sonra kabından kolay çıkarmak için, pişirmeden önce kalıbını soğuk suyla yıkayıp içine sıvı yağ sürün.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Pratik Bilgiler

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir