Güney Afrika’nın görülmesi gereken muhteşem milli parkları!

Güney Afrika’nın görülmesi gereken muhteşem milli parkları!

Dünya üstünde ekolojik çeşitlilik tarafından önde gelen ülkeler içinden biri olan Güney Afrika, Afrika Kıtası’nın güneybatısında yer almaktadır. Atlas Okyanusundan, Hint okyanusuna uzanan ve sahil şeritleriyle dikkat çeken ülkemiz oldukça zengin ve yaban bir hayata sahiptir. Güney Afrika’nın toplamda 19 çeşit milli parkı bulunmaktadır. Bizler de o doğal güzellikleri ve beraberinde ise o milli parklardan birkaçını sizler için derledik;
1- Tsitsikamma Milli Parkı

Batı cephe ve Doğu cephe bölgeleri arasındaki yerlerde bulunmaktadırlar. Ormanların yeşilliği ve denizin maviliği ile karışan kıyı şeritleriyle dikkat çeken park, mağaralara, dağdaki evlere ve karavanlara sahiptir. Şelale ve nehir suları ile uygun ortamları sağlayan içinde yaşayan kuş türleri ve kuş gözlemcileri tarafından fazlasıyla olanak sağlıyor.
2- Kruger Milli Parkı

Ulusal Park deyince akla hemen “safari” gelmektedir. 500’den fazla kuş türüne, 100 sürüngenlere ve yaklaşık 150 memeliye ev sahipliği yapan bu alan içinde arkeololik sit alanları da şaşırtacak bir ağaç ve bir çiçek çeşitliliği vardır. Ve ülkenin en önemli parkı olarak bilinir. 1926 yılı tarihinden beri koruma altında bulunmaktadır. İçlerinde genellikle nadir türleri bulunduran yapısıyla beraber dünyanın en güzel vahşi yaşam alanlarından biri olarak duyulan Kruger Milli Parkı, safari yapmak isteyen kişilerin vazgeçilmez adreslerinden birisidir.
3- Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Güney Afrika’nın başkenti olan Cape Town’un doğal güzelliklerin simgesi Kirstenbosch Botanik Bahçesi yani on binlerce bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. 11 farklı bölümlerden oluşulan bu bahçe, on binden daha fazla bitki türüne ev sahipliği yapmıştır. Ülkede eşsiz florayı korumak için 1913 yılında kurulmuştur. Bu sayede ise dünyanın farklı bölgelerinde ki bitkilerden oluşan ilk botanik bahçedir. Bahçe yakınlarından geçen ziyaretçiler tarafından da oldukça fazla beğeni toplamış olan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, doğayı sevenler tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir.
4- Masa Dağı Milli Parkı

Afrika kıtasının güneybatı tarafında bulunan burası: daha öncelerinde “Cape Yarımadası Milli Parkı” olarak bilinmektedir. Ülkenin güneybatı kesiminde bulunuyor. Masa Dağı üzerinde olduğu için Masa Dağı Milli Parkı olarak adlandırılmış olan parkımız 1998 yılı tarihinden beri koruma altındadır. Ülkelerin park sayıları arasında olan Masa Dağı Milli Parkı UNESCO’nun da bağlı olduğu yaşam tarzlarından birisidir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir