Göynük Kanyonu – Kemer

Göynük Kanyonu – Kemer

Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü, Kemer’de Göynük Beldesi’nin yaklaşık 15 kilometre yukarısında kalan kanyonun içerisinden geçmekte ve bu konuda da rehberli turlar düzenlenmektedir. Göynük Kanyonu tüm Likya yolu boyunca mevcut olan en uygun kamp ve ihtiyaç giderme ve mola noktasıdır.
Kanyonda sabahın erken saatlerinde bir rehber eşliğinde çam ormanları içerisinde trekking yapılabilmektedir. Harika bir manzara eşliğinde yaklaşık 40 dakika yürüyerek kanyona vardığında daha ileriye ulaşabilmek için suya girmek zorunda kalınmaktadır. Kanyonun kaynağına gelindiğinde ise görünen manzara insanı büyülemektedir. 300-350 m. yüksekliğindeki dik dağların zamanla sular tarafından aşınmaslyla meydana gelen muhteşem görüntü, irili ufaklı birçok şelaleyi de barındırmaktadır.Derin vadilerden oluşan kanyon, zaman zaman 6 m’ye inen darlıkların yanı sıra büyük göletlerle de yüzme imkanı sağlamaktadır. Dağların birlikte kucaklamasıyla meydana gelen gizemli görüntü, yaklaşık 6 km. uzunluğundadır.Trekking yapanların yaklaşık 3 saatini alan vadi, akan görkemli şelaleleriyle görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Delice akan şelalelerin içinden, “buradan mı geçeceğiz”diye düşündüğünüz dar deliklerden geçişler kanyonun en eğlenceli bölümleridir. Asıl heyecan 5 metrelik şelaleden atlayışdır. Seçmek size kalmış. İster atlayın, ister merdiveni kullanın. Kısa biterapiden sonra “ben buradan imkanlyokatlayamam”diyenlerin dahi atlayıştan sonraki mutluluğu görülmeye değerdir.

YASAL UYARI: Bu haber tatiluzmani.tv web sitesinin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz, alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Aksi takdirde yasal işleme başvurulacaktır.

Yurtiçi Tatil

Bu Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir